Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Werbena pospolita
Kuchnia tradycyjna Natura

Święte zioło

Werbena pospolita
Werbena pospolita

Werbena pospolita była uważana za zioło o dużej wartości już w starożytności. Utożsamiano ją z boskością i innymi siłami nadprzyrodzonymi. W starożytnym Egipcie nazywana była „łzami Isis”. Celtyccy kapłani (druidzi) prawdopodobnie używali jej w trakcie swoich obrzędów. W początkach ery chrześcijańskiej, legenda ludowa głosiła, że werbeny pospolitej użyto żeby zatamować krwawienie z ran Jezusa po zdjęciu z krzyża: stąd wzięła początek nazwa „święte zioło”. Chińskie legendy nazywają ją „Zębem Smoka” odnosząc się do siły, która w niej drzemie.
Nazwa „werbena” pochodzi od celtyckiego słowa ferfaen ktore oznacza wyprzeć kamienie. Popularne nazwy Verbena officinalis w wielu językach Środkowej i Wschodniej Europy często kojarzone są z żelazem, na przykład: niemiecki eisenkraut, słowacki Železník lekársky. W basenie Karpackim werbena pospolita nie występuje tak często jak dawniej, chociaż jej siedliska są bardzo zwyczajne: rowy, zbiorowiska chwastów i nieużytki.

Do czego używana jest werbena?
Preparaty zawierające werbenę przeznaczone są do leczenia ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, jak również są stosowane w przypadku dodatkowych zabiegów antybakteryjnych. Substancje czynne pomagają zmniejszyć kaszel, nieżyt nosa i zatok oraz łagodzą objawy alergii. Dlatego też napary z ziela werbeny są powszechnie stosowane w czasie przeziębienia i grypy. Uważa się również, że zioło to pomaga zmniejszyć nerwowość i leczy bezsenność.

W medycynie ludowej, werbena pospolita używana była w stanach zapalnych skóry, w leczeniu ran i hemoroidów, a także przy wysokim ciśnieniu krwi. Poza innymi, herbata z werbeny posiada doskonałe właściwości lecznicze zwalczające ból głowy, ból zęba, ból gardła, zmęczenie, niepokój, bezsenność, niedokrwistość i choroby układu moczowego.

Ziołowe leki z werbeny pospolitej stosowane są powszechnie jako tonik, stymulują metabolizm i wzmacniają funkcje jelit. Werbena posiada właściwości wspomagające laktację oraz regulujące cykl menstruacyjny. Główna substancja czynna – irydoidy, zmniejszają wydzielanie hormonów tarczycy, tym samym zioło to może stanowić składnik mieszanki stosowanej w leczeniu przerostu tarczycy. Herbata taka składa się z 40 g ziela werbeny pospolitej, 20 g korzenia kozłka lekarskiego, 15 g korzenia bur, 15 g pokrzywy i 10 g korzenia lukrecji.

Co więcej werbena pospolita może być stosowana w gospodarstwach domowych do konserwowania pożywienia oraz jako składnik aromatyzujący ogórków kiszonych i papryki. Znajduje ona również zastosowanie w specjalnych dietach jako substytut soli.

werbenaStosowanie werbeny pospolitej w okresie ciąży jest przeciwwskazane ze względu na właściwości obkurczające. Nie jest polecana ludziom o niskim ciśnieniu, z astmą lub dla tych, którzy cierpią na stany zapalne okrężnicy. Zażycie dużych dawek tego zioła może wywołać nudności.

Jak przygotować herbatkę?
W celu zwalczenia bólu głowy, umiarkowanych bólów stawów, należy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki suszonych ziół i parzyć przez 10-15 minut. Napój należy pić do trzech razy dziennie. Herbatka z werbeny jest gorzka w smaku i bardzo aromatyczna: lepiej więc stosować mieszanki herbat lub dodać cukier i cytrynę do naparu. Połowę lub całą łyżeczkę (10-30 kropli) nalewki można podawać 3 razy dziennie.



traditional and wildŹródło informacji: Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Instytutu Nauk Ogrodniczych na Uniwersytecie Korwina, Budapeszt. Dane naukowe zostały opracowane przez pracowników tego wydziału. Zgromadzone informacje i badania wstępne zostały wykonane w ramach projektu Traditional and Wild. Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej (UE), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.