Po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwa Małopolska (w wersji łacińskiej „Polonia Minor”) pojawia się w roku 1411. Nazwa mogła sugerować (poza oczywistym dla nas, współczesnych opisem wielkości terytorium) Polskę młodszą, rozszerzoną, niejako w opozycji do Wielkopolski – łac. „Polonia Maior”.
Państwotwórczą rolę Małopolski podkreśla jej łacińska dewiza: „Mater et Metropolis Omnium Terrarum Poloniae”. W tłumaczeniu na język polski oznacza ona „Matka i Stolica wszystkich ziem Polski”. Herbem Małopolski był orzeł biały w koronie, identyczny z herbem Króla i Królestwa Polskiego. W Średniowieczu podkreślało to znaczenie tych ziem pośród wszystkich ziem Królestwa.
Region ten od dawna składał się z trzech województw: krakowskiego, sandomierskiego i lubelskiego. Świadczy o tym lektura Marcina Kromera, XVI-wiecznego autora opisującego Polskę, jak również XVII-wieczne opracowanie Szymona Staropolskiego znane pod nazwą „Polonia sive status Regni Poloniae descripto” („Polska albo opisanie położenia Królestwa Polskiego”).
W takim kształcie terytorialnym Małopolska istniała w I Rzeczypospolitej, a przestała funkcjonować w wyniku procesów historyczno-politycznych w wieku XVIII i XIX. Główną, destrukcyjną rolę odegrały tutaj rozbiory, które nadal wpływają bezpośrednio na świadomość współczesnych Małopolan. Dla zilustrowania problemu można zapytać o to czy Lublinianie lub Radomianie czują się Małopolanami? Ta część Małopolski w okresie rozbiorów znalazła się w Królestwie Kongresowym i wydaje się, że straciła poczucie przynależności. Innym przykładem może być wpływ zaboru austriackiego na część terenów dawnego województwa ruskiego leżących nad Sanem. Kiedyś nie zaliczano ich do Małopolski, a obecnie wielu je tak traktuje (jest to jeden z problemów związanych z częstym utożsamianiem austriackiej Galicji z Małopolską).
Małopolska, rozumiana jako dzielnica obejmująca trzy wspomniane wcześniej województwa, funkcjonowała zarówno w ówczesnej literaturze, jak i w mowie potocznej. Ludzi pochodzących z tych województw określano „Małopolanami”. Nazwą Małopolska posługiwano się również na gruncie państwowym, prawnym. Przez stulecia stanowiła ona całość zarówno w sensie kulturowym, ekonomicznym jak i politycznym, innymi słowy jest klasycznym regionem historycznym i kulturowym.
Małopolska to nie tylko jedno województwo. To region historyczno-kulturowy obejmujący południowo-wschodnią część Polski (m.in. Podkarpacie, Lubelszczyznę, Ziemię Sandomierską, Kielecką, Radomską oraz wschodnią część województwa śląskiego).
Świadomi skomplikowanych procesów historycznych, politycznych i kulturowych roboczo przyjęliśmy za obszar Małopolski uważać obszar województw I Rzeczpospolitej: krakowskiego, sandomierskiego i lubelskiego wraz z częścią dawnego województwa ruskiego.
Doskonały tekst!
Celne wskazanie problemów. O ile z pojęciami „major” i „minor” stosunkowo łatwo sobie poradzić analizując podręcznik do łaciny – analogicznie jak w przypadku profesury „zwyczajnej” i „nadzwyczajnej” o tyle podział Małopolski jako bytu spójnego geograficznie i kulturowo wydaje się nieodwracalny … choć może kiedyś.
Można by tu wiele dyskutować, mentalnie na pewno bliżej jest mieszkańcowi pogórza do … Słowaków niż do Warszawiaków. Osobiście lepiej się czuje w Bielsku Białej niż w Kielcach … choć do Kielc ma jednak bliżej – ale to wpływ jednak zaboru austriackiego – pod nazwą Galicji kryje się twór sztuczny, lecz spójny architektonicznie i kulturowo …
Dziękuję :)
Małopolska to doskonałe miejsce dla badań regionalistów. I mam nadzieję, że takie badania są prowadzone.
Osobiście wydaję mi się, że należy przypominać jak wygląda Małopolska historyczna. Brak poczucia tożsamości bardzo często wynika z nieświadomości…
Przynajmniej warto próbować
Dzięki za przypomnienie, że Zywiec czy Biała to też Małopolska.
Staramy się jak możemy :) Jeśli masz ochotę nam pomóc – serdecznie zapraszamy do kontaktu malopolska24 @ gmail.com
Pozdrawiamy serdecznie