Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach
Kultura Wydarzenia Zabytki sakralne Zamki, dwory, pałace

Kolejne polskie zabytki na światowej liście dziedzictwa UNESCO

Zamek Żupny
Zamek Żupny, siedziba Muzeum Żup Krakowskich. Foto: Wikipedia.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO pojawiły się nowe polskie zabytki: kopalnia w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce oraz zabytkowe drewniane cerkwie z regionu Karpat.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 23 czerwca 2013 roku, na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podjęto decyzję o rozszerzeniu wpisu Kopalni Soli w Wieliczce o kopalnię w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Widnieją one obecnie pod wspólną nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.

Dwa dni wcześniej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano 8 drewnianych cerkwii w polskim regionie Karpat. Są to: cerkiew św. Paraskewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (wszystkie w województwie podkarpackim) oraz cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (województwo małopolskie).

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.