Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Akwarela Wiśnia Ptasia Jan Zieliński
Beskid Mały Góry Małopolska malowana Miejsca które warto zobaczyć Natura

Maj, miesiąc kwitnących drzew

Akwarela Wiśnia Ptasia Jan Zieliński

Maj to miesiąc kwitnienia wielu roślin. Intensywnie kwitną rośliny runa oraz drzewa i krzewy. Ich białe, różowe, żółte czy zielonkawe kwiaty wyróżniają się ne tle dominującej wiosną zieleni. Wyjątkowo pięknie wygląda to w górach, ale można też nacieszyć oczy w zadrzewieniach śródpolnych i lasach. Najpiękniej jest tam, gdzie mamy zróżnicowany drzewostan i gdzie drzew nie traktuje się wyłącznie jako surowca do produkcji drewna. Takie mieszane lasy są znacznie zdrowsze oraz odporne na działania niekorzystnych warunków i rozprzestrzeniania szkodników leśnych.

W górach na wyjątkową uwagę zasługują takie rośliny jak: wiśnia ptasia rosnąca do niedawna powszechnie w beskidzkich lasach, jabłoń dzika czy grusza domowa – nieodłączne towarzyszki wszystkich zagubionych domostw i szałasów. Sadzone je także, a może po prostu zostawiane podobnie jak tarnine przy pastwiskach i na polanach, w miejscach gromadzenia wybranych z pól kamieni. Wspomniane gatunki, choć bardzo dekoracyjne stają się rzadkością, zarastają lasem, są wycinane i karczowane, nawet gdy nikomu nie przeszkadzają. Są świadectwem dawnego osadnictwa, miejsc upraw rolnych i pasterstwa. Może warto spojrzeć na nie przyjaznym okiem, bo mają jeszcze inną rolę do spełnienia. To właśnie one decydują o bogactwie rodzimej przyrody, bo są domem ciekawych i coraz rzadszych gatunków owadów oraz ptaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .