Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Książki Kultura Wydarzenia

Targi Książki Historycznej

80 wystawców weźmie udział w Targach Książki Historycznej, które potrwają od czwartku do soboty w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. „To jedyne w Krakowie targi poświęcone książce historycznej” – poinformowała komisarz targów. Wśród wystawców będą wydawnictwa, oficyny naukowe, instytucje oferujące literaturę historyczną: książki, czasopisma, specjalistyczne publikacje, przedruki, a także układanki historyczne dla dzieci.

„Targi zostały przygotowane z myślą o historykach i pasjonatach historii. Są okazją, by uzupełnić biblioteczkę, zaopatrzyć się w brakujące pozycje i spotkać z autorami, których na co dzień nie mielibyśmy okazji poznać” – powiedziała Paulina Pietrzykowska-Rak, komisarz targów. W czasie targów odbędą się również spotkania z twórcami literatury o tematyce historyczno-wojskowej: Wiktorem Cyganem, prof. Andrzejem Olejko i dr. Krzysztofem Mroczkowskim. Będzie także możliwość wymiany zdań z autorem książek poświęconych zagadnieniom II wojny światowej Bartoszem Rdułtowskim, który pisał m.in. o nazistowskiej Wunderwaffe (tajnej nazistowskiej broni) i projekcie Riese (projekt stworzenia kwatery Hitlera na zamku Książ oraz wydrążenia budynków w Górach Sowich). Nadarzy się również okazja do rozmowy z dokumentalistą i publicystą Robertem Lewandowskim, który zaprezentuje książki i biuletyny na temat życia i twórczości ilustratora Elwiro Michała Andriollego oraz nadświdrzańskiej architektury. Na targach pojawi się też krakowski działacz antykomunistyczny i nauczyciel historii prof. Marek Eminowicz.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach historycznych przygotowanych na podstawie książki „O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka”. Czytając historyjki zostaną zaproszone do ich uzupełnienia bądź dokończenia. Tłem opowieści będzie Nowa Huta – jej mieszkańcy, miejsca i historia. Podczas gry przestrzennej „Dekada 79-89” młodzież wcieli się w rolę obywateli, którzy muszą utrzymać rodzinę w Polsce w latach 1979-1989. „Dzięki grze uczniowie mogą się zapoznać z realiami życia przed 1989 rokiem, a nauczyciele przeprowadzić niebanalną lekcję historii” – wyjaśniła komisarz targów.

Na targach będzie okazja, żeby zobaczyć salwy z broni czarnoprochowej i pojedynek na szable. Pokazy te zademonstruje stowarzyszenie Podolski Regiment Odprzodowy, rekonstruujące historyczne formacje wojskowe. Przedstawiciele Podolskiego Regimentu Odprzodowego opowiedzą też o rekonstrukcji i formacjach wojskowych z XVII wieku. Ponadto w Auditorium Maximum zostanie otwarta ekspozycja zdjęć prezentujących działalność Legionów Polskich w czasie I wojny światowej. Autorem fotografii jest krakowski oficer i dyplomata Jan Włodek. „Na wystawie zobaczymy postaci znane z kart polskiej historii niepodległościowej. Zdjęcia wykonane zostały w dwóch cyklach. Pierwszy z nich prezentuje oddziały legionowe zimą 1915 roku w Sławkowie, drugi zaś defiladę wojskową w lipcu 1916 roku w Czeremosznie na Wołyniu. Fotografie przedstawiają m.in.: Władysława Sikorskiego, Stanisława Puchalskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego, zanim zostali generałami” – powiedział rzecznik prasowy targów Paweł Cyz. Dodał, że Jan Włodek, jako jeden z pierwszych Polaków, zaczął stosować nowoczesne techniki fotografowania przełomu XIX i XX wieku.

Targi Książki Historycznej zostały zorganizowane z okazji II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Foto: Wikipedia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.