Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Góry Świętokrzyskie, gołoborze
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

KFN

Góry Świętokrzyskie, gołoborze
Góry Świętokrzyskie, gołoborze. Foto: Jakub Hałun
Pokazy w mobilnym planetarium, zajęcia geologiczne o Górach Świętokrzyskich, warsztaty o absurdach PRL-u, to niektóre atrakcje XII Kieleckiego Festiwalu Nauki. Rozpoczyna się on w sobotę (15 września) i potrwa do końca miesiąca.

Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Będzie można wziąć udział w grze ulicznej „Śladami wielokulturowości”, obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych czy spotkać się z ekspertami Instytutu Sztuki PAN.

Uczestnicy kieleckiego festiwalu podczas specjalnych warsztatów sprawdzą, która półkula mózgu dominuje u każdego z nich i dowiedzą się, jaką rolę odgrywa stres w naszym życiu. Poznają zagrożenia, z którymi muszą mierzyć się „mieszkańcy” raf koralowych. Z kolei specjaliści z Centrum Geoedukacji z okazji Festiwalu przygotowali cykl zajęć pt. „W kamiennym świecie Gór Świętokrzyskich” w ramach których odbędą się warsztaty „Paleo-detektyw”, ćwiczenia z rozpoznawania skamieniałości i warsztaty praktyczne – szlifowania okazów geologicznych. Podczas Festiwalu odbędzie się też piknik edukacyjny „Nie boję się pomagać”. Będą to warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej na świeżym powietrzu o tematyce prozdrowotnej. W programie między innymi: pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, techniki radzenia sobie ze stresem i konkursy dla uczestników.

Festiwalowe imprezy będą odbywały się w Kielcach oraz w kilku innych miastach. We wtorek (18 września) festiwalowe zajęcia zawitają do Sędziszowa. Uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie kaligrafii, a w kolejnych dniach obejrzeć pokazy w mobilnym planetarium Supernowa. W czwartek (20 września) rozpoczną się warsztaty w Oblęgorku. Będzie tam można obejrzeć wernisaż wystawy czasowej „Pomniki historyczne kresów – grafika Napoleona Ordy” oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Warsztaty poświęcone aktywności polityków i wyborców w portalach społecznościowych, wycieczka do rozlewiska Świśliny, konferencja dotycząca roli niepełnosprawnych w społeczeństwie informatyczno-informacyjnym to o niektóre punkty programu przygotowane dla mieszkańców Bodzentyna, w którym Festiwal rozpocznie się 21 września. Z kolei w Ostrowie festiwalową atrakcją będzie wycieczka do tamtejszego Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom. Uczestnicy cyklu festiwalowych wydarzeń w Busku-Zdroju dowiedzą się np., czy człowiek z natury jest stworzony do życia w państwie i poznają różne sposoby rozumienia „natury”. Zajęcia rozpoczną się w czwartek (27 września). Tego samego dnia z festiwalowych atrakcji po raz pierwszy skorzystają uczniowie z Chęcin. Dla nich przygotowano przede wszystkim zajęcia matematyczne.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny. Szczegółowy program: kfn.ujk.edu.plTekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Foto: Wikipedia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.