Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Replika fryzu z Tenczyna przedstawiającego polowanie na dzika.
Historia Kultura Zamki, dwory, pałace

Tenczyn: replika fryzu już gotowa

Anna Siek w pracowni.
Anna Siek w pracowni.
Właśnie dobiegły końca kilkumiesięczne prace nad wykonaniem repliki glinianego fryzu przedstawiającego polowanie na dzika. Przypominamy, że fryz udostępniony został stowarzyszeniu „Ratuj Tenczyn” w celu jego skopiowania przez jednego z mieszkańców Krzeszowic, który znalazł go wiele lat temu w okolicach zamku Tenczyn. Wykonania repliki podjęła się artysta plastyk Anna Siek.

Replika fryzu z Tenczyna przedstawiającego polowanie na dzika.
Replika fryzu z Tenczyna przedstawiającego polowanie na dzika.
Najtrudniejszym etapem prac okazało się, zgodnie z przewidywaniami, uzyskanie identycznej z oryginałem kolorystyki detalu. W celu osiągnięcia końcowego rezultatu konieczne było między innymi wykonanie kilku prób jego wypalenia z użyciem różnych pigmentów. Uzyskany dzięki temu efekt końcowy jest jednak znakomity – wykonana kopia niemal idealnie odpowiada oryginałowi. Oprawiony w ozdobne ramy fryz można już oglądać w Bibliotece Miejskiej w Krzeszowicach, gdzie stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” eksponuje zgromadzone pamiątki związane z zamkiem Tenczyn i Tęczyńskimi. Ciekawostką jest, że zamykający męską linię Tęczyńskich – Stanisław, którego portret również znajduje się w Bibliotece Miejskiej w Krzeszowicach (oryginał eksponowany jest na Wawelu) zginął ponoć raniony przez dzika podczas polowania. Tym samym fryz stanowi ciekawy element związany nie tylko z zamkiem Tenczyn, ale również nawiązuje do burzliwych losów członków rodu.

Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” liczy na to, że docelowo wszystkie zgromadzone przez nie eksponaty znajdą się w muzeum na Tenczynie.

Źródło: www.ratujtenczyn.org.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.