Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Niepełnosprawni na nartach

Sport i niepełnosprawność. Czy w ogóle można to połączyć? Oczywiście, że tak. Najlepszym dowodem na to są uczestnicy Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Narciarstwie Alpejskim oraz Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP 2012, które odbyły się na początku marca w Rzykach koło Andrychowa.

Udostępnij

Niewidomi, niedowidzący, osoby po urazach kręgosłupa, bez ręki lub nogi, a także pełnosprawni zawodnicy rywalizowali na stoku Czarny Groń. W obu konkurencjach startowało po 63 zawodników, między innymi alpejczycy z polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, podzielonych na kategorie wiekowe. Pierwszego dnia odbył się Slalom Gigant, a drugiego Slalom. Wspólna walka sportowa pomiędzy uczestnikami pełno i niepełnosprawnymi jest możliwa dzięki specjalnym przelicznikom czasu przejazdów tzw. faktorom, ustalanym na podstawie klas startowych wynikających z rodzaju niepełnosprawności, które określa Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC). Kontynuację rywalizacji stanowiły Mistrzostwa Polski, podczas których wyłoniono skład na Paraolimpiadę Zimową do Soczi. Podział na kategorie w tego typu zawodach odbywa się na zasadzie stopnia niepełnosprawności danego zawodnika, startowali zatem: niewidomi i niedowidzący (których prowadzi przewodnik pozostający z nimi w kontakcie radiowym), jeżdżący na stojąco (sportowcy np. bez ręki, bez nogi), jeżdżący na siedząco na tzw. mono-ski (sportowcy np. po urazie kręgosłupa)

Zawody odbyły się zgodnie z zasadami FIS i w prawdziwej integracyjnej atmosferze. Cztery dni zawodów relacjonował znany komentator sportowy Tadeusz Majcherek.
„Nie brakowało chwil wzruszeń, silnych emocji, ale także radości wynikającej z adrenaliny sportowej” – powiedział Łukasz Szeliga, prezes Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska – Białej.

Celem zawodów była integracja poprzez narciarstwo alpejskie z osobami niepełnosprawnymi oraz ukazanie społeczeństwu, zarówno pełnosprawnemu jak i dotkniętemu kalectwem, sposobu na siebie, zaprzeczającemu powszechnym opiniom i stereotypom o wykluczeniu społecznym. „Miała miejsce niebywała rywalizacja pomiędzy pełno i niepełnosprawnymi zawodnikami, która uświadomiła wielu uczestnikom, że narciarze niepełnosprawni to prawdziwi zawodowcy.” – podsumował zawody Łukasz Szeliga.

Lista wyników na stronie organizatora zawodów: Beskidzkie Zrzeszenie Sportowo Rehabilitacyjne „Start” z Bielska – Białej.
Patronat nad imprezą: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Burmistrz Andrychowa.
Sponsor tytularny: EDF.

Zdjęcia: Kasia Małysiak i Piotr Szczepański.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...