Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Granice Nauki

Wykładem dr. hab. Andrzeja Koleżyńskiego „Wiązanie chemiczne: fikcja czy rzeczywistość?” rozpocznie się cykl dziesięciu wykładów otwartych „Granice Nauki”. Wykłady, organizowane przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz serwis internetowy „GraniceNauki.pl”, są adresowane do wszystkich zainteresowanych naukami empirycznymi i filozofią. Nie zabraknie tradycyjnych pytań filozoficznych, na które zaproponowane zostaną odpowiedzi inspirowane najnowszymi osiągnięciami nauki. Każdy z wykładów będzie dotyczył problemów, które stają się obecnie przedmiotem wytężonych badań albo znajdują się na granicy możliwości metody empirycznej.

Udostępnij

„Będziemy pytać o to, czym jest umysł, jak działa, dlaczego zawodzi i czemu w ogóle go posiadamy, jak kosmiczna ewolucja kształtowała Wszechświat, a biologiczna ludzką naturę, skąd wzięły się fenomen wierzeń religijnych oraz moralność, czy metody wykorzystywane przez różne dyscypliny są wiarygodne i na odkrycie czego wciąż pozwalają” – zapowiada cykl spotkań Łukasz Kwiatek z Centrum Kopernika i z portalu GraniceNauki.pl.

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych to krakowski instytut naukowy, będący jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum rozpoczęło działalność w październiku 2008 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera, który przeznaczył na założenie ośrodka otrzymaną Nagrodę Templetona. Centrum prowadzi działalność badawczą, wydawniczą, dydaktyczną i popularyzatorską.

Serwis GraniceNauki.pl jest elementem projektu badawczego „Granice naukowego wyjaśniania”, na którego realizację w latach 2011-2014 Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych otrzymało prestiżowy grant Fundacji Johna Templetona. Kwota dofinansowania wynosi ok. 2 mln dol. Serwis wystartował w październiku 2011 r., na jego łamach regularnie publikowane są artykuły w czterech kategoriach tematycznych: Wszechświat, Nauka i religia, Umysł, Ewolucja. Ich autorami są naukowcy oraz dziennikarze, członkowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, m.in. światowej sławy filozof, fizyk i kosmolog prof. Michał Heller oraz jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani. Redaktorem naczelnym serwisu jest dr hab. Bartosz Brożek, prof. UJ.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Granice nauki” odbędzie się 13 marca o godz. 18.30 w krakowskiej Winiarni i Winotece „Winoman” (ul. św. Tomasza 7). Kolejne wykłady w każdy wtorek w stałym miejscu i o stałej porze; wygłoszą je naukowcy związani z Centrum.


Na podstawie PAP – Nauka w Polsce
.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.