Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Nowe laboratoria do badania skóry i kosmetyków

Mikroskop (epi-)fluorescencyjny Olympus BX61, sprzężony z kamerą cyfrową.
Nowoczesne laboratoria: Hodowli Tkanek i Komórek oraz Immunologii i Alergologii otwarto w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nowe pracownie nie tylko zwiększą zakres kształcenia na kierunku kosmetologia. Będą tam także prowadzone badania w dziedzinie biologii i immunologii skóry oraz badania właściwości biologicznych kosmetyków i kosmeceutyków zgodnie z normami UE.

Udostępnij

„W laboratoriach będziemy szkolić kosmetologów w dziedzinie badania wpływu produktu kosmetycznego na hodowle komórkowe oraz w podstawowej analizie immunologicznej. Umiejętności te stanowią podstawę wykształcenia I i II stopnia w zakresie kosmetologii. Mogą też być wykorzystywane w analizie i diagnostyce medycznej. W laboratoriach będą też prowadzone badania naukowe” – zaznaczył dziekan Wydziału Turystki i Nauk o zdrowiu na tej uczelni, prof. Stanisław Wołowiec. Z laboratorium mogą korzystać pracownicy Katedry Kosmetologii prowadzący badania immunologiczne i zajęcia dydaktyczne, współpracownicy z innych zakładów oraz studenci.

Rzeczniczka uczelni podkreśla, że laboratorium Hodowli Tkanek i Komórek spełnia wymogi drugiego stopnia zagrożenia biologicznego według kryteriów unijnych i WHO. Oznacza to, że musi zapewnić sterylne warunki pracy, chroniące pracownika i materiał biologiczny, a także, że jest dostępne tylko dla osób prowadzących hodowle komórkowe. Dostęp do laboratorium mają jedynie trzy wykwalifikowane osoby z zespołu Katedry Kosmetologii. „Pracownia musi być bardziej sterylna niż sala operacyjna. Każdy człowiek ma system immunologiczny, który go chroni. Hodowane komórki tego systemu nie mają i w zetknięciu z zagrożeniem, giną” – wyjaśniła prof. Elżbieta Wałajtis-Rode z Katedry Kosmetologii.

Hodowle tkanek i komórek służą jako modele do badania mechanizmów reakcji zachodzących w skórze i naskórku oraz do testowania wpływu na skórę kosmetyków i kosmeceutyków. W pracowni znajduje się sprzęt do prowadzenia hodowli i bankowania komórek ssaków oraz sterylny sprzęt do ich hodowli. W wyposażeniu laboratorium mmunologii i Alergologii znajduje się nowoczesny mikroskop fluorescencyjny konfokalny, który umożliwia uzyskiwanie trójwymiarowego obrazu komórek i in vitro oraz badanie zmian w komórkach in vivo w realnym czasie np. pod wpływem leków lub kosmetyków.

Całkowity koszt nowych laboratoriów wraz ze sprzętem wyniósł około 2,9 mln zł, z czego ponad 2,2 mln zł pochodziło ze środków uczelni, a pozostała część z projektu „WSIiZ: wiedza – staże – informacja – zatrudnienie”, współfinansowanego ze środków unijnych, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce .
Zdjęcie: Wikipedia
.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.