Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Góry Turystyka Wydarzenia

Nadchodzi święto gór – Krakowski Festiwal Górski

Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. "4 Żywioły")
Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. „4 Żywioły”)
Zbliża się 11. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego, największego i zarazem jednego z najbardziej lubianych festiwali górskich w Polsce. W ciągu trzech dni (6-8 grudnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie gościć będzie wielki alpinistyczny świat. Na festiwalowej scenie wystąpi światowa i polska czołówka himalaistów, wspinaczy wielkościanowych i sportowych. Będzie można usłyszeć opowieści o największych sukcesach minionego roku, ale także o tragediach jakie czasem przynoszą ze sobą górskie wyprawy. KFG to prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić!

Rafał Sławiński, Andrzej Bargiel, Janusz Majer, Adam Bielecki, Artur Małek, Marcin Tomaszewski, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Mateusz Haładaj – oto polscy wspinacze i himalaiści, których barwne prelekcje będzie można zobaczyć na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim.

Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich wspinaczy wielkościanowych, opowie o ekspedycjach, które realizuje (od 2009 roku) w ramach autorskiego, ambitnego projektu „4 Żywioły”. Jego najnowszym sukcesem jest wytyczenie wspólnie z Markiem Raganowiczem nowej drogi na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower (6286 m) w paśmie Karakorum. Marcin Księżak i Janek Kuczera opowiedzą o tegorocznej wyprawie do Norwegii i wytyczeniu w zespole z Przemkiem Cholewą i Andrzejem Sokołowskim Drogi Polskiej ścianie Tagveggen, zadedykowanej polskim alpinistom, którzy zginęli podczas ostatniej wyprawy na Broad Peak. Mateusz Haładaj, jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych, będzie wspominał swój ostatni sezon. To właśnie w tym roku łupem Mateusza padła między innymi Ciudad de Dios w Santa Linya, najlepsze przejście w skałach zrobione przez Polaka.

Bohaterem innej prelekcji będzie nasz mistrz skialpinizmu Andrzej Bargiel, który w październiku świętował sukces wchodząc na centralny wierzchołek Shishapangma (8013 m n.p.m.) w Himalajach. Wyprawa była częścią narciarskiego przedsięwzięcia „Hic sunt leones” zakładającego zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi. Z kolei Janusz Majer wspominać będzie tragicznie zmarłego Artura Hajzera, jednego z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownika programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, który zginął w tym roku na Gasherbrumie I, drugim (po K2) co do wysokości szczycie Karakorum. Podczas festiwalu odbędzie się także spotkanie z Rafałem Sławińskim, znakomitym wspinaczem mikstowym i lodowym, który opowie o pierwszym wejściu na K6 West (7040 m) w Karakorum. Jak napisał niedawno polski alpinista Janusz Kurczab: „Wejście na K6 należy zaliczyć do czołowych osiągnięć sezonu w Karakorum, a także w całym paśmie wysokich gór Azji Środkowej i niewątpliwie pretenduje do nagrody Złotego Czekana (prestiżowej nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w alpinizmie – przyp. redakcji)”.

Specjalny panel dyskusyjny zostanie poświęcony ostatnim wydarzeniom na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego. Himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek, opowiedzą o pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak (8047 m n.p.m.) w paśmie Karakorum. Jak pamiętamy, wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem, ale i ogromną tragedią…

Z prelekcją wystąpi również znakomity amerykański wspinacz, specjalista od wspinaczek wielkościanowych – Mark Synnott. Wśród festiwalowych tematów znajdą się warsztaty związane z bezpieczeństwem w górach, dyskusje o ekologii, a także panel dotyczący speleologii z Andrzejem Cieszewskim w roli głównej.

Po raz trzeci Krakowski Festiwal Górski będzie gościł „Engelberg Pure Powder Panel Freeride” – specjalne wydarzenie adresowane do wszystkich fanów śnieżnego puchu. To spotkanie z pewnością stanowi punkt obowiązkowy dla każdego kto pasjonuje się jeżdżeniem poza przygotowanymi trasami (tzw. freeride). Wyświetlone zostaną najnowsze filmy narciarskie i snowboardowe, będzie można wziąć udział w warsztatach, dowiedzieć się jak bezpiecznie uprawiać freeriding oraz obejrzeć najnowszy sprzęt do uprawiania tego sportu. Nie zabraknie także relacji z ciekawych wypraw narciarskich, w tym wspomnianej wcześniej opowieści Andrzeja Bargiela o jego zjeździe z ośmiotysięcznika Shishapangma.

Na festiwalowym ekranie pojawią się filmy górskie z najwyższej, światowej półki. Tegoroczny konkurs filmowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego cieszył się dużym zainteresowaniem twórców – w sumie do konkursu zgłoszono trzydzieści filmów. Ostatecznie w głównej festiwalowej rozgrywce walczyć będzie czternaście rodzimych produkcji. Spośród nich pięć obrazów stanie do rywalizacji z najlepszymi światowymi filmami w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Tu stawką będzie Grand Prix KFG 2013.

W czasie imprezy rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski w Boulderingu, będące finałem Pucharu Polski.

Pełen program Krakowskiego Festiwalu Górskiego oraz informacje o biletach znajdują się na stronie: www.kfg.pl.
Zapraszamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.