Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Bo pomagać trzeba mądrze

Co znaczy pomagać mądrze? Dać wędkę czy rybę? Jak dostosować działanie do rzeczywistości? Co zrobić z barierami mentalnymi? Odpowiedzi na te pytania chyba najlepiej znają wolontariusze Stowarzyszenia Wiosna.

Dzisiaj, po raz jedenasty, rusza akcja „Szlachetna Paczka”. Idea jest bardzo prosta: pomoc ma odpowiadać na konkretne potrzeby, nie może uzależniać oraz musi dawać siłę i przezwyciężać beznadzieję. Jednym z bardzo ważnych celów akcji jest zmiana mentalności poprzez działanie.

Potrzebującymi są najuboższe rodziny, wyszukane przez zespół wolontariuszy. Organizatorzy akcji na swoich stronach piszą: „W szczególności docieramy do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona.”

Ta szlachetna akcja to wspaniała okazja, aby zmienić życie. To przepis na szczęście, nasze i innych.

Aby wziąć udział w akcji, wejdź na stronę: www.szlachetnapaczka.pl

4 KOMENTARZE

  1. Przy okazji tego artykułu warto może wspomnieć, że na gruncie „Szlachetnej Paczki” wyrosła inna akcja – „Paczka na Święta”. Jej organizatorem są uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Oświęcimiu. Idea akcji jest identyczna, jak idea „Szlachetnej”, a pomocą obejmuje ona rodziny powiatu oświęcimskiego i chrzanowskiego. Baza rodzin „Paczki…” rusza 22 listopada.

  2. ja jestem z Legnicy ale niesłyszałam żeby u nas ruszyła szlachetna paczka ,jestem matką wielodzietnej rodziny bo wychowuję z konkubinem siedmioro dzieci w tym pięcioro dzieci uczęszcza do szkoły i nasza sytuacja jest ciężka korzystam z pomocy Mops-u ale paczki żywnościowe otrzymuję dwa razy do roku

  3. @Iwona:
    Niestety, ale nie wszędzie są sztaby Szlachetnej Paczki. Wbrew pozorom akcja wymaga ogromnego zaangażowania wielu osób i długotrwałych przygotowań. Dużo wcześniej trzeba stworzyć listę potencjalnych potrzebujących, przeprowadzić wywiad, sprawdzić potrzeby rodziny, bo ta pomoc ma być konkretna, nie przypadkowa. Obdarowane rodziny otrzymują to czego potrzebują, dlatego też z każdą z rodzin musi spotkać się wolontariusz i poznać jej potrzeby. To wymaga czasu, ale i też specjalnego przygotowania – choćby trzeba wiedzieć w jaki sposób rozmawiać, o co pytać. No i potrzeba ludzi. Dlatego też nie jest łatwo stworzyć sztab Paczki.

    Trzeba dodać, że sztaby nie przyjmują zgłoszeń rodzin do akcji. Wolontariusze sami szukają rodzin w potrzebie, między innymi z pomocą MOPSu. Niestety nie zawsze mogą wszystkim pomóc.

    Jeśli chce Pani uzyskać więcej informacji proszę skontaktować się ze Stowarzyszeniem Wiosna, organizatorem akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.