Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wóz cygański
Kultura Turystyka Wydarzenia

Pojadą wozy kolorowe

Wóz cygańskiJak za dawnych lat na drogach pojawią się cygańskie wozy. Wieczorami kolorowe postaci usiądą wokół ogniska i zabrzmi romska muzyka. A gdzieś w cieniu namiotu będzie wróżyć stara cyganka…
może z liści spadających im powróży
wiatr cygański wierny kompan ich podróży
zanim ślady wasze mgła mi pozasnuwa
odpowiedzcie mi Cyganie jak tam u was jest (1)
.

19 lipca sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Jego uczestnicy przez cztery dni będą podróżować po Małopolsce, odwiedzając miejsca zagłady Romów z czasów II wojny światowej i propagując kulturę romską. Tabor utworzą muzealne, cygańskie wozy zaprzężone w konie oraz kawalkady samochodów prowadzonych przez Romów z Polski i zagranicy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Cygany jadą…”, która będzie prezentowana w Galerii w obozowisku w Szczurowej. Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi – odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej.

W 1964 roku władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Ostro egzekwowano wobec nich przepisy meldunkowe, sanitarne, dotyczące obowiązku szkolnego i inne co zniechęcało Romów do prowadzenie koczowniczego trybu życia. Tabor Pamięci Romów ma przypominać zarówno o tym zakazie jak i o zagładzie narodu cygańskiego z rąk nazistów niemieckich. Pierwszy Tabor Pamięci odbył się w 1996 roku. Jego pomysłodawcą jest etnograf Adam Bartosz, z którego inicjatywy w Muzeum Okręgowym w Tarnowie powstała pierwsza na świecie stała ekspozycja o historii i kulturze Romów. Organizatorem taboru jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a współorganizatorem – gmina Szczurowa.

W czasie II wojny światowej dokonano przesiedlenia niemieckich Romów na polskie ziemie. Cyganów zakwaterowano w Żabnie oraz okolicy i zatrudniono ich do ciężkich prac fizycznych. Na początku lipca 1943r. Romów zebrano na pobliskim cmentarzu i wymordowano. Niemcy zabili 49 osób, które pogrzebano w zbiorowej mogile. Prawdopodobnie kilka miesięcy później w tym samym grobie pochowano ponad dziesięciu Romów węgierskich zamordowanych w Biskupicach Radłowskich.

XIII Tabor Pamięci pierwszego dnia zawita do Żabna, gdzie na cmentarzu odbędzie się uroczyste odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego na mogile, w której spoczywa ponad 50 Romów zamordowanych przez Niemców w latach 1942- 43. Uczestnicy wyprawy podejdą także na Cmentarz Żydowski, gdzie z inicjatywy Muzeum w Tarnowie umieszczono macewy, które w ubiegłym roku zostały wydobyte z lokalnego potoku w Gorzycach. Później kolorowe wozy udadzą się na stałe obozowisko w parku w Szczurowej. Tam w piątek Cyganie i Goście spotkają się przy zbiorowym grobie wymordowanych Romów. Kolejnego dnia tabor wyjedzie do Bielczy, gdzie odbędzie się modlitwa przy romskich mogiłach, a później w Borzęcinie wędrownicy złożą kwiaty przy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem wozy powrócą do Szczurowej na koncert cygańskiej kapeli Alojza Pompy ze Słowacji. Ostatni dzień wędrówki to powrót do Tarnowa.

XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów
Termin: 19-22.07.2012
Trasa: Tarnów – Żabno – Szczurowa – Bielcza – Borzęcin – Tarnów
Program wydarzeń: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Zapraszamy


(1) Fragment piosenki „Jadą wozy kolorowe”. Autor słów: Jerzy Ficowski

Zdjęcie: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...