Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wieprzówka, gmina Andrychów
Beskid Mały Góry Miejsca które warto zobaczyć Natura Wydarzenia

Małopolska Wieprzówka prowadzi w konkursie Rzeka Roku

Zimorodek
Zimorodek. Foto: Łukasz Łukasik. Creative Commons.

Rzeka Wieprzówka (województwo małopolskie) prowadzi w konkursie na Rzekę Roku, organizowanym przez Klub Gaja. Na dzień dzisiejszy na niewielką Wieprzówkę zagłosowało już ponad 2400 osób. Tym samym wyprzedza ona w głosowaniu rozpoznawaną i powszechnie cenioną Biebrzę. Do końca konkursu zostało jeszcze sporo czasu, więc wynik może ulec zmianie. Wszystko zależy od Was!

Jeśli nie jesteście pewni, czy warto oddać głos na Wieprzówkę, obejrzyjcie sferyczne panoramy i galerię zdjęć małopolskiej rzeki, która ma szansę wygrać w konkursie.

Rzeka Wieprzówka jest interesująca – zarówno z przyrodniczego, geologicznego, jak i turystycznego punktu widzenia.

Na jej brzegach nierzadko pracują studenci geologii oraz naukowcy badając margle i łupki pstre, kaskady na piaskowcach gruboławicowych, przełom rzeki w tzw. łupkach wierzowskich, 20-metrową skarpę odsłaniającą warstwy fliszu karpackego oraz głębokie jary i wąwozy z wodospadami w Rzykach Praciakach.
Te same miejsca przyciągają turystów i mieszkańców szukających nad jej wodami odpoczynku.


[swfobj src=”http://www.malopolska24.pl/wp-content/uploads/2012/06/tarasy-s.swf” align=”center” allowfullscreen=”true”]Panorama tarasów na rzece Wieprzówce autorstwa Marcina Synowca.[/swfobj]
Panorama rzeki Wieprzówki, tarasy skalne w korycie rzeki.
Autor: Marcin Synowiec (najedź kursorem aby przewinąć).

W łożysku rzeki swoje tereny łowieckie i gniazdowe znalazło wiele gatunków zwierząt: ptaków (kosy, sroki, kwiczoły, sikorki, dzięcioły duże, dzięcioły zielone, zimorodki, kaczki krzyżówki, pluszcze, mewy śmieszki, derkacze), ryb (strzebla potokowa zwana w gwarze andrychowskiej „szczewągiem”, pstrąg potokowy, głowacz pręgopłetwy, głowacz białopłetwy, śliz), płazów (żaby trawne, ropuchy szare, kumak górski) oraz gadów (zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna). W ostatnich latach do rzeki zaczyna powracać rak szlachetny.


[swfobj src=”http://www.malopolska24.pl/wp-content/uploads/2012/07/lupki2s.swf”]łupki wierzowskie, andrychów[/swfobj]
Łupki wierzowskie.
Autor: Marcin Synowiec (najedź kursorem aby przewinąć).

Znawcy flory również nie będą się czuć zawiedzeni. Znajduje się tu wiele gatunków drzew: olsza czarna, jesion wyniosły, topola czarna, topola biała, wierzba biała. Podszyt stanowi znacznie ponad sto gatunków roślin i krzewów takich jak: wierzba purpurowa, dziki bez czarny, dereń świdwa, czeremcha zwyczajna, rdest ostrokończysty, niecierpek drobnokwiatowy, niecierpek gruczołowaty, pokrzywa zwyczajna, czosnaczek pospolity, czosnek niedźwiedzi, łopian pajęczynowaty, żywokost bulwiasty, lepiężnik biały, knieć błotna, bodziszek cuchnący i wiele innych.
W 2006 odkryto i udokumentowano występowanie w dorzeczu Wieprzówki zespołu roślinności – łęgu olszowo- gwiazdnicowego. Jest to jedyne takie opisane stanowisko dla polskiego pasa pogórzy i gór.
W 2007 roku doszło do niezwykłego odkrycia, po raz pierwszy na brzegu rzeki odnaleziono stanowisko języcznika zwyczajnego – bardzo rzadkiej paproci podlegającej w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Jego występowanie nad brzegami Wieprzówki potwierdzono również w tym roku.

Rzeka została opisana w książce „Do źródeł Wieprzówki”, wydanej przez Jana Zielińskiego w 2003 roku. Stała się również głównym przedmiotem projektu zrównoważonego rozwoju „3 razy Wieprzówka, czyli studium przypadku lokalnej rzeki w ujęciu historycznym, przyrodniczym i ujęciu relacji człowiek-rzeka”, którego celem była zmiana relacji człowiek – rzeka z negatywnych (głównie konsumpcyjnych) na pozytywne (estetyczne i zdrowotne).

Konkurs na Rzekę Roku będzie trwał do 29 września 2013 roku. Głosowanie odbywa się drogą internetową, na stronie: http://rzekaroku.baobab.nazwa.pl/.

3 KOMENTARZE

  1. Wieprzówka? Nieźle wywraca, pohukuje, zmienia krajobraz! Nieraz istny wulkan, tylko szkoda że taka zimna;))

  2. W lecie wcale nie taka zimna i nawet popływać, gdzie było jak jeździłam na wakacje do babci :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.