Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zagórnik, koło Andrychowa w 1997 roku. akwarela Zieliński
Beskid Mały Małopolska malowana Miejsca które warto zobaczyć Natura

Takie czarne skały

Zagórnik, koło Andrychowa w 1997 roku. akwarela Zieliński
Zagórnik, koło Andrychowa w 1997 roku.

Wiosenne roztopy powodują, że górskie potoki zamieniają się rwące rzeki. Siła spływającej wody sprawia, że co roku koryta potoków zmieniają się nie do poznania, odkrywając przed nami swoje tajemnice.

Rwąca siła wód potoku zdarła osady żwiru i piasku, nagromadzone w czasach zlodowaceń i pokazała płaskie tafle czarnych skał. Czarnych i kruchych, zwanych łupkami wierzowskimi. Powstały one 130 milionów lat temu, w beztlenowym morzu podobnym do Morza Czarnego. Dziś możemy się tu kąpać, opalać i podziwiać pięknie ukształtowane brzegi z całym bogactwem roślin i zwierząt. Przeżywać chwile inaczej piękne – latem, zimą, wiosną, jesienią, rankiem czy wieczorem. Potok intryguje, zmusza do zastanowienia, stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi.
Skąd te czarne skały?
Dlaczego czarne, a nie szare jak w innych miejscach?
Skąd się wzięły te w kształcie bochnów chleba?
Dlaczego takie pofałdowane?

2 KOMENTARZE

  1. Piekne, po prostu piekne. Chce zobaczyc te cudo, jak sie tam jedzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .