Gniewosz plamisty

Gniewosz plamisty, foto: Piotr Żogała

Gniewosz, najmniejszy polski waż (bardzo rzadko sięga 70 cm długości) jest dla ludzi całkowicie niegroźny. Z uwagi na brązowe zabarwienie i czarny wzorek na grzbiecie często jest mylony ze żmiją, a takie pomyłki dla gniewosza kończą się niedobrze – ludzie żmij nie lubią…

W wielu państwach Europy zwany jest gładkim wężem, ponieważ jego ciało pokryte jest gładkimi łuskami. Z uwagi na brązowy kolor nazywa się go też miedzianką. Nazwa „gniewosz” wywodzi się od napastliwego charakteru tego węża. Gdy zaskoczymy go na otwartym terenie, gdzie nie może szybko się skryć, najczęściej zwija się i próbuje odstraszyć prześladowcę, przyjmując groźną pozę i pozorując atak. Schwytany w rękę, może gryźć, ale ponieważ nie ma zębów jadowych nie jest dla człowieka groźny. Długość życia tego węża wynosi do 20 lat.

Gniewosz występuje w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych, na terenach kamienistych, ale też w zaroślach i trawach. Wydawać by się mogło, że w Polsce jest sporo odpowiednich dla niego miejsc. Jednak miedzianka występuje w naszym kraju coraz rzadziej – na wielu stanowiskach, z których był znany kilkadziesiąt lat temu, nie był obserwowany od wielu lat. Został nawet wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie. Czy można mu pomóc? Każdy z nas może wykonać usypisko kamieni na śródpolnej miedzy lub na granicy terenów otwartych i lasu. Nawet jeżeli gniewosz nie pojawi się od razu, z tej budowli skorzystają inne gatunki zwierząt, zarówno ptaki, ssaki jak i inne gady.

Mnie udało się odkryć w Beskidzie Małym nowe i bardzo obiecujące stanowisko gniewosza obfitujące w jaszczurki żyworodne stanowiące jego podstawowy pokarm. Daje to nadzieję, na odradzanie się populacji tego węża. Przyrodnicy odławiają pojedyncze ciężarne samice, a następnie przetrzymują je w niewoli w celu zapewnienia im bezpiecznego porodu i odchowania potomstwa. W naszym kraju bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie zebrał Łódzki Ogród Zoologiczny, który kilka lat temu z powodzeniem hodował gniewosze, zasilając nimi populacje ze środkowej Polski.

 

Tags: , , ,