Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zerwa kulista Phyteuma orbiculare
Miejsca które warto zobaczyć Natura Turystyka

Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Ponidzie kwieciem malowane

Zalane woda wyrobisko po kamieniolomie w Gackach
Zalane wodą wyrobisko po kamieniołomie w Gackach.

Ponidzie, leżące w województwie świętokrzyskim na terenie Niecki Nidziańskiej, pomimo wszelkich uroków krajobrazowych i przyrodniczych oraz bogatej historii, nie jest znane w Polsce. Dawniej inaczej bywało…

W średniowieczu przeżywało swój złoty okres: budowano tu zamki królewskie, gdzie rezydowali władcy i dwór, odbywały się wiece i zjazdy rycerskie, tu miały miejsce doniosłe wydarzenia wagi państwowej. Wiślica, Pińczów, Chęciny, Jędrzejów, Stary i Nowy Korczyn i inne miejscowości to miejsca o bogatej i różnorodnej historii.

Obecnie szczególne znaczenie ma przyroda Ponidzia. Kraina nad Nidą zachwyca różnorodnością krajobrazu, znajdziemy tu: podmokłe łąki i torfowiska (z charakterystyczną dlań roślinnością miejsc podmokłych), wzniesienia zbudowane głównie ze skał gipsowych z murawami kserotermicznymi oraz roślinnością stepową. Wytrwali odnajdą nawet solniska ze słonoroślami. Roślinnym symbolem Ponidzia jest rosnący na murawach kserotermicznych miłek wiosenny. Przyroda Ponidzia jest także bogata w rośliny z rodziny storczykowatych Orchidaceae, które znajdziemy zarówno na wygrzanych słońcem murawach, jak i na podmokłych łąkach. Zarówno murawy, jak i podmokłe łąki oraz stawy rybne, a także gipsowe klify nad starymi kamieniołomami dostarczają niezwykłych wrażeń wszystkim obserwatorom ptaków.

Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculiUrodzony w Busku Wojtek Bellon wraz z grupą Wolna Grupa Bukowina tak opiewał piękno wiosennego Ponidzia:

Polami, polami, po miedzach, po miedzach,
Po błocku skisłym, w mgłę i wiatr
Nie za szybko, kroki drobiąc
Idzie wiosna, idzie nam.

Rozłożyła wiosna spódnicę zieloną,
Przykryła błota bury błam
Pachnie ziemia ciałem młodym
Póki wiosny, póki trwa.

Rozpuściła wiosna warkocze kwieciste
Zbarwiały łąki niczym kram
Będzie odpust pod Wiślicą
Póki wiosna, póki trwa.

Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe,
Prężysz się jak do słońca kot,
Rozciągnięte po tych polach,
Lichych lasach w pstrych łozinach,
Skałkach w słońcu rozognionym,
Nidą w łąkach roziskrzoną
Na Ponidziu wiosna trwa.

Warto odwiedzać Ponidzie, ja uczyniłam to w tym roku za namową Znajomych. Znalazłam się tam w jednej z najpiękniejszych pór roku: w maju. Garstkę fotograficznych wspomnień załączam…

[mappress mapid=”24″]

3 KOMENTARZE

  1. Podziwiam strofy Wojtka Bellona i jego wyobraźnię w opisaniu wiosny rozkładającej spódnicę zieloną i rozpuszczającej warkocze kwieciste …. to Ponidzie prężące się jak do słońca kot i inne, strofa za strofą, linijka za linijką – genialne! Idę posłuchać :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Barbara Kudławiec. Miłośnik przyrody, w szczególności grzybów oraz pięknych krajobrazów i miejsc o ciekawej historii i tradycji.