Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

baszta w Czchowie 1837
Miejsca które warto zobaczyć Zamki, dwory, pałace

Zamek w Czchowie

Ruiny zamku, Czchów
Ruiny zamku, Czchów. Foto: Mateusz Giełczyński, Creative Commons.
W Małopolsce, w pobliżu średniowiecznego miasteczka Czchów, nad ciemnym nurtem Dunaju stał niegdyś niewielki, ale dobrze ufortyfikowany zamek. Został zbudowany przed wiekami, by strzec interesów królów polskich. Dziś z dumnej budowli pozostała tylko baszta przyciągająca uwagę przejeżdżających w pobliżu turystów.

Na przełomie XII i XIII wieku przez Czchów przebiegał szlak handlowy, którym transportowano towary sprowadzane z Węgier. Około XIII wieku dla jego ochrony, na niewielkim wzgórzu wniesiono cylindryczną wieżę z piaskowca.

baszta w Czchowie 1837
Baszta w Czchowie. Llitografia wg rys. A. Gorczyńskiego, 1837-1838.
W XIV wieku, gdy w mieście powstała komora celna fortyfikacje rozbudowano, wnosząc wokół baszty zamek. Stanowił on siedzibę starostów czchowskich. Zamek był wzmiankowany w dokumentach w latach 1356 i 1363.

Zamek uległ zniszczeniu w XVII wieku. Jeszcze w wieku następnym wieża była wykorzystywana jako więzienie, ostatecznie zlikwidowane po I rozbiorze Polski.
W 1928 roku przeprowadzono prace renowacyjne, uzupełniając ubytki murów. W 1960 roku odkryto fundamenty budynku mieszkalnego. Do czasów współczesnych przetrwała XIV-wieczna baszta, fundamenty budynku mieszkalnego i murów. Baszta jest dziś świetnym punktem widokowym, na szczyt którego prowadzą schody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.