W Małopolsce, w pobliżu średniowiecznego miasteczka Czchów, nad ciemnym nurtem Dunaju stał niegdyś niewielki, ale dobrze ufortyfikowany zamek. Został zbudowany przed wiekami, by strzec interesów królów polskich. Dziś z dumnej budowli pozostała tylko baszta przyciągająca uwagę przejeżdżających w pobliżu turystów.
Na przełomie XII i XIII wieku przez Czchów przebiegał szlak handlowy, którym transportowano towary sprowadzane z Węgier. Około XIII wieku dla jego ochrony, na niewielkim wzgórzu wniesiono cylindryczną wieżę z piaskowca.
W XIV wieku, gdy w mieście powstała komora celna fortyfikacje rozbudowano, wnosząc wokół baszty zamek. Stanowił on siedzibę starostów czchowskich. Zamek był wzmiankowany w dokumentach w latach 1356 i 1363.
Zamek uległ zniszczeniu w XVII wieku. Jeszcze w wieku następnym wieża była wykorzystywana jako więzienie, ostatecznie zlikwidowane po I rozbiorze Polski.
W 1928 roku przeprowadzono prace renowacyjne, uzupełniając ubytki murów. W 1960 roku odkryto fundamenty budynku mieszkalnego. Do czasów współczesnych przetrwała XIV-wieczna baszta, fundamenty budynku mieszkalnego i murów. Baszta jest dziś świetnym punktem widokowym, na szczyt którego prowadzą schody.