Pałac Odrowążów w Chlewiskach (woj. mazowieckie) to jedna z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Na przestrzeni wieków znajdował się on w rękach znanych rodów: Duninów, Odrowążów-Chlewickich, Podkańskich, Sołtyków, Platerów. Kolejni właściciele nadawali zamkowi coraz to nowy wygląd. Tym oto sposobem pierwotny dwór zmienił się w zamek, a zamek w pałac, który możemy oglądać i podziwiać do dziś.
Czas szybko płynął, kiedy poddałam się atmosferze tego niezwykłego miejsca. Spacer po parku napełnił mnie niesamowitym spokojem. Zieleń, stawy, mostki, zabytki przyrody, rzeźby, miejsca emanujące energią. Zamek w Chlewiskach składa się z dwóch połączonych ze sobą pod kątem prostym budowli. Znajdująca się na zamkowym dziedzińcu kamienna studnia Dobiesława Odrowąża-Chlewickiego pochodzi z II poł. XV w. Głęboka na 13 metrów, sięgała poniżej poziomu wód gruntowych, co zapewniało mieszkańcom zamku stały dostęp do wody i to tej bardzo dobrej jakości. W pałacowych piwnicach, potwierdzających pierwotny obronny charakter obiektu, obecnie jest winiarnia. Wśród zabudowań uwagę zwraca porośnięta bluszczem, pięknie odrestaurowana i wyposażona w stylowe meble XIX-wieczna tzw. stajnia Platera. Swoim zwyczajem obeszłam też pałac dookoła. U stóp zamkowego wzgórza znalazłam dziurę, do której rzecz jasna weszłam. Jak się później okazało, było to wejście do tzw. lodowni z 1837r.
Pierwszym z sześciu znamienitych rodów władających Chlewiskami byli Duninowie herbu Łabędź. Starosta Piotr Dunin ze Skrzynna najpierw wybudował w Chlewiskach kościół (1121r.), a kilka lat później (1135r.), na usypanym w tym celu wzgórzu, dwór obronny. Duninowie władali rezydencją aż do połowy XIVw, wtedy dwór znalazł się w rękach jednego z najznakomitszych rodów rycerskich, Odrowążów.
Odrowążowie, którzy wkrótce przybrali od osady nazwisko Chlewiccy, przekształcili dwór w zamek rycerski. W ich rękach majątek pozostawał do 1661 roku. W XVIII wieku właścicielami zamku zostali Józef i Aleksander Podkański. W tym okresie jak i w następnym wieku zamek przebudowywano na wygodną rezydencję. W 1801r. Chlewiska przejęła rodzina Sołtyków, ale kilkadziesiąt lat później rząd rosyjski odebrał im majątek za udział w Powstaniu Listopadowym. Pod koniec XIX wieku zamek w Chlewiskach wykupił miłośnik nowinek technicznych, hrabia Kazimierz Broel-Plater. Później, do roku 1912 majątkiem zarządzał syn Platera, hrabia Konstanty, a następnie jego potomkowie. Od roku 1999 pałac jest własnością firmy Manor House i służy jako ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy.
Zespół pałacowo-parkowy w Chlewiskach to miejsce, w którym doskonale połączono historię z nowoczesnością. Można odpocząć, nieco się odmłodzić, a przy okazji zaspokoić swoją „zwiedzaczową” ciekawość. Może sami sprawdzicie, czy przypadkiem nie przesadzam?
[mappress mapid=”46″]