Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

księżyc
Natura

Księżyc straci swój blask

księżycNajbliższej nocy (z 18 na 19 października) dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca. Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.

W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.
Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze. Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi. Najmniej ciekawe jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca i na dodatek częściowego dojdzie w nocy z 18 na 19 października b.r. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Europie, Afryce, Oceanie Atlantyckim, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Południowej i zachodniej części Azji. W Polsce zaćmienie będzie widoczne od samego początku do samego końca, a w jego trakcie wysokość Księżyca nad horyzontem będzie się zmieniać od 48 do 31 stopni. Początek zaćmienia półcieniowego wystąpi 18 października o godzinie 23:51 naszego czasu, maksimum zaćmienia będzie 19 października o godzinie 1:50, a koniec zjawiska o godzinie 3:50.

Artykuł pochodzi z serwisu PAP-Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.