Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kraków Teatr Jak z Almodovara
Wydarzenia

Jak z Almodovara – komedia Pawła Zapendowskiego

Kraków Teatr Jak z AlmodovaraMłodzi aktorzy z Grupy Off-Krakow przedstawią po raz pierwszy, w formie spektaklu czytanego, komedię Pawła Zapendowskiego „Jak z Almodovara”, nagrodzoną na Festiwalu Komedii X Talia. Pasja, talent, poświęcenie, doświadczenie sceniczne i miłość do teatru – to atuty Off-Krakow.

Paweł Zapendowski wraca w komedii do swojego ulubionego europejskiego reżysera Pedro Almodóvara. Naśladując jego styl i bawiąc się nim, odpowiada na oczekiwanie widowni: stworzenia na scenie unikalnej atmosfery wyjętej z kultowych filmów i śledzenia zwyczajnie-niezwyczajnych historii ludzi „z sąsiedztwa”. Jest to „Almodovar nad Wisłą” – odnaleziony w prowincjonalnej, „obciachowej” Polsce klasy B oraz w stolicy, atakowanej na co dzień przez „słoiki”, drogiej, szykownej, zakochanej w sobie i uważającej się za pępek świata.

Artyści z Off-Krakow w stylizacji i makijażu Szkoły „Artystyczna Alternatywa” świadomie balansują na granicy dobrego smaku – jakby chcieli z pop-kulturalnego kiczu zdzierać kolejne maski i warstwy, by dotrzeć do ukrytej treści godnej autentycznego uczucia. O czym opowiada komedia? „Amodovar” Zapendowskiego jest o tym, jak można dać się „udupić”, zamknąć w życiu jakiego się z całego serca nienawidzi i tkwić w nim przez lata, jak martwe zombi. Aby wyrwać się z tej niewoli, musiałoby się coś stać, co przerasta wyobrażenie. Desperacko wyjść z siebie i wymyślić „numer” albo trafić na nieprawdopodobny uśmiech losu.

Bożenka (Anna Dzierża) tkwiła właśnie przez lata w takim „udupieniu”, uwięziona przez egoistycznego Gola (Grzegorz Kliś), zapędzona do kuchni i dziecka. Jej otoczenie, przyjaciółki i rodzina, cała wręcz Ojczyzna, były za tym, aby Bożenka cierpliwie znosiła narzuconą rolę, bo przecież wszystko jest OK, a jeśli coś jej się nie podoba, to sama jest temu winna. Bożence udaje się uwolnić, gdyż znajduje w sobie siłę. Wyjeżdża do stolicy i odtąd jej życie przypomina swobodny lot, szybowanie w górę na sam szczyt. Wydarzenia wydają się tak nierealne, jak marzenie przed zaśnięciem. To do niej teraz przychodzą „udupieni”, a ona szuka równowagi, naśladuje najgorsze wzory zmałpowane z ulicy i próbuje smaku szczęścia. Aby na końcu, znajdując się w ekstremalnej sytuacji, tuż nad przepaścią, wyciągnąć dłoń po zapomnianą miłość.

Oglądamy świat dobrze znany, wykreowany z przerysowaniem i przesadą, jak w obrazach hiszpańskiego mistrza. W każdej scenie „Jak z Almodovara” ktoś występuje przeciw komuś. Bożenka zostaje bohaterką naszej współczesności. Przez jej Salon – dedykowany kobiecej dominacji i w ogóle „przemocy na co dzień” – przewijają się ulegli i dominujący, rządzeni i rządzący, zawodowcy i amatorzy – w poszukiwaniu własnego stylu i… spełnienia.

W rolach głównych występują: Anna Dzierża, do niedawna aktorka Teatru MIST i Grzegorz Kliś z Grupy Rafała Kmity. Grupa Off-Krakow: Anna Dzierża, Grzegorz Kliś, Justyna Kowalska, Karolina Lisik, Kaśka Niemiec, Karolina Suchoń, Aneta Stachyra, Ewa Trzewicarz, Wojciech Gałziński, Edward Gorzkowicz, Filip Jurkowski, Paweł Tworek, Marek Wolny.
Stylizacja: Szkoła Stylizacji i Wizażu „Artystyczna Alternatywa”. Reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski.

„Jak z Almodovara”
Pierwszy pokaz – spektakl czytany.
23 października 2013, godz. 19.00.
Teatr Groteska,
Scena dla Dorosłych,
ul. Skarbowa 2, Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code