Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Trzmiel
Natura Wydarzenia

W Krakowie odbyły się XII Ogólnopolskie Dni Owada

Trzmiel
Trzmiel. Foto: Wikipedia.

Pod hasłem „Pracowity jak trzmiel” na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odbyły się XII Ogólnopolskie Dni Owada. Obok wykładów i wystaw atrakcją imprezy była owadzia kuchnia „Hakuna Matata” połączona z degustacją.

Udostępnij

Po raz pierwszy Dniom Owada towarzyszyła Krakowska Wystawa Zwierząt Amatorskich czyli małych zwierząt hodowanych w domach. Zobaczyć można było m.in. szynszle, świnki morskie, rybki, płazy, gady i owady.
Pomysłodawca i koordynator Dni Owada prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego podkreśla, że impreza ta służy popularyzacji wiedzy. „Ludzie odkrywają, że to nie owady żyją obok nas, ale my obok nich, bo jest ich zdecydowanie najwięcej wśród innych zwierząt. Walczymy też ze strachem przed owadami. Nie ma żadnych powodów, by się ich obawiać. Jeżeli ich nie niepokoimy, owady same z siebie nas nie atakują, może poza komarami” – mówił prof. Wiech.

Wyjaśnił, że bohaterem tegorocznych dni został trzmiel, bo jest to owad niezwykle pracowity – rozpoczyna pracę wcześniej od pszczół i później od nich ją kończy, zapylając w tym czasie o wiele więcej roślin.

W budynku Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego można było oglądać żywe – krajowe i egzotyczne – owady, pajęczaki oraz owady preparowane, exlibrisy i fotografie o tematyce entomologicznej. Prezentowanych jest ok. 70 rodzimych gatunków owadów i ok. 40 gatunków egzotycznych, wśród nich modliszki, liśćce, patyczaki, karaczany oraz pajęczaki – głównie pająki-ptaszniki. Zobaczyć można też zwierzęta i rośliny owadożerne, np. płazy bezogonowe z rodziny drzewołazowatych, muchołówki, rosiczki, dzbaneczniki, kapturnice, pływacze.

„Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że świat wokół nas jest pełen życia, że na trawniku czy w lesie toczy się niesamowita walka o przetrwanie. Przeciętny człowiek dostrzega kilka gatunków motyli, a jest ich w Polsce 3 tysiące” – mówił dziennikarzom dr Wojciech Kudła z Muzeum Zoologicznego UJ. „To wszystko żyje gdzieś w naszym cieniu. Na tej wystawie walczymy ze stereotypami. Ludzie widzą, że mówiąc kolokwialnie „robak” to niekoniecznie coś obrzydliwego. Owady mogą być naszymi sprzymierzeńcami. Jasne, że są także gatunki niebezpieczne, ale nieliczne, większość pomaga nam walczyć z naszymi wrogami np. ze szkodnikami” – przekonywał.

Dni Owada zorganizował Uniwersytet Rolniczy oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe Hodowli Owadów i Pajęczaków Egzotycznych Uniwersytetu Rolniczego i Sekcja Entomologiczna Koła Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tekst na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.