Wikimedia ogłosiła laureatów polskiej edycji największego na świecie konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments. Razem 13 nagród i wyróżnień o łącznej wartości 6 tysięcy złotych trafi do rąk autorów najlepszych zdjęć polskich zabytków.
W konkursie Wiki Lubi Zabytki wzięło udział 679 uczestników, przysyłając w sumie ponad 51 tys. fotografii na strony Wikimedia Commons. W ten sposób Polska włożyła największy wkład w światowy konkurs na fotografie zabytków, który wpisano do księgi rekordów Guinessa. W globalnej inicjatywie wzięło udział 36 krajów. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, na trzecim Ukraina.
Wśród zwycięskich zdjęć znalazły się zdjęcia zabytków Małopolski: Zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena „Na Wyspie” w Zwierzyńcu oraz Zamek w Ogrodzieńcu. Zachęcamy do obejrzenia galerii zwycięskich i nominowanych zdjęć.
Zwycięskie zdjęcia
Zdjęcia wyróżnione
- Schody w jednym z budynków zespołu budowlanego Spółdzielczych Zakładów Piekarsko-Ciastkarskich „MAMUT”, autor: Barbara Maliszewska
- Wnętrze jednego z zachowanych Kościołów Pokoju, powstałych w wyniku pokoju zawartego po Wojnie Trzydziestoletniej, autor: Cezarde62.
- Dom szachulcowy z k. XVIII w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, autor: P.R.Schreyner.
- Zespół dworsko-folwarczny w Komornikach, autor: Zetem.
- Były, niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku (Konzentrationslager Lublin), autor: Krzysztof Kokowicz.
- Park zamkowy w Pszczynie, autor: Jacek Cisło.
- Kościół jezuitów pw. Matki Boskiej Loretańskiej (ruina, 1736-50) Chodel, autor: Matizz2.
Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji konkursu również królowały zdjęcia małopolskich zabytków. Druga edycja konkursu odbyła się w dniach 1-30 września 2012. Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regionalnymi partnerami konkursu byli: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz lubelska koalicja (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie i „Teka Lubelska”), którzy jednocześnie organizowali lokalnych podkonkursy WLZ 2012 w swoich regionach.
Wszystkie z powyższych zdjęć zostały umieszczone w Wikimedia Commons na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska. (CC BY-SA 3.0).
at 08:44
Wnetrze palacu jest po prostu niesamowite…
at 14:56
Oszałamiające wręcz