Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Bieg Powsinogi
Wydarzenia

Odświeżony Powsinoga

Bieg PowsinogiZabierz żonę, ciotkę, teścia
oraz dzieci ze dwadzieścia.
Stare trampki włóż na nogi
bo tuż tuż… BIEG POWSINOGI

Trwają zapisy do udziału w XXXIII edycji wadowickiego „Biegu Powsinogi”, jednej z najstarszych imprez biegowych w Małopolsce.


W ostatnich latach idea wadowickiego biegania nieco przygasła jednak nowi organizatorzy zamierzają ją na nowo ożywić, w tym celu przygotowali kilka nowości. Bieg główny, który do tej pory odbywał się na dystansie 15 km, został zamieniony na półmaraton (21 km 97 m). Tym samym Bieg Powsinogi dołączy do elitarnej rodziny biegów maratońskich. Ale półmaraton nie będzie jedyną nowością tej edycji wadowickiego biegu. Przygotowano nowe trasy, zadbano o profesjonalny pomiar czasu i możliwość zapisu za pomocą internetowego formularza. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia będzie miał miejsce I Wadowicki Bieg Strażaków. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnych biegów dla dzieci oraz wyścigu na 5 km. Tegoroczny „Bieg Powsinogi” zaplanowano na 16 września.

Pierwszy masowy bieg uliczny w Wadowicach zorganizowano 14 października 1979 r. pod nazwą ,,Bieg Wadowiczan”. Jego celem było nie tylko upowszechnianie aktywności fizycznej, ale także kształtowanie więzi społecznych wśród mieszkańców miasteczka. Organizatorzy biegu Ognisko TKKF ,,Leskowiec” i Klub Osiedlowy ,,Garsoniera” Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach chcieli zapoczątkować pewną tradycję, która na stale związałaby się z miastem Wadowice i jego regionem. Jak widać zrobili to skutecznie.

Symbolem „Biegu Powsinogi” jest postać beskidzkiego dziada – powsinogi. Nazwa wywodzi się od ludowych świątkarzy – amatorów, którzy zarabiali na życie chodząc od targu do targu w Beskidach by sprzedawać tam swoje drewniane dzieła. Ich życie i twórczość opisał Emil Zegadłowicz piewca wadowickiego regionu. Dla podkreślenia tych historycznych związków trasa głównego biegu przebiega obok dworku w Gorzeniu Górnym, w którym mieszkał ten poeta i prozaik.

W „Biegu Wadowiczan” udział wzięło 530 zawodników rywalizujących na dystansach o różnej długości. Rok później nazwa imprezy została zmieniona na „Bieg Powsinogi”, a wszystko po to by zwiększyć jej zasięg terytorialny. Po pierwszej edycji biegu Zarząd Wojewódzki TKKF w Bielsku – Białej objął patronat nad imprezą, wpisując ją do kalendarza imprez masowych w województwie bielskim i jednocześnie rozpropagował bieg w skali ogólnopolskiej. Po raz pierwszy dystans 14 km wprowadzono w 1980 r. Cztery lata później „Bieg Powsinogi” został włączony do ogólnopolskiego rankingu biegów masowych i uwzględniony w centralnym kalendarzu imprez biegowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki . Od 1998 roku trasę wadowickiego biegu wydłużono do 15 km oraz przeprowadzono atestację tej trasy by wyniki osiągane w tym biegu liczyły się w rankingu PZLA oraz były uwzględnione w kalendarzu ogólnopolskim biegów masowych. W ostatnich latach liczba zawodników biorących udział w tej imprezie oscylowała między 2500, a 3000 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich więcej.


Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną do dnia 9 września 2012, pisemnie na adres: TKKF „Leskowiec”, ul. Kopernika 10, 34-100 Wadowice oraz osobiście w dniu imprezy w biurze zawodów na Stadionie MKS „Skawa” do godz. 10:30.

Szczegóły dotyczące zapisów oraz opłaty startowej dostępne w regulaminie biegu.


Źródło: www.biegpowsinogi.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...