Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Nowe miasto w historycznej Małopolsce

Herb Zaklikowa.
Herb Zaklikowa.
W historycznej Małopolsce, na Podkarpaciu pojawi się nowe miasto. Z dniem 1 stycznia 2014 roku prawa miejskie odzyska Zaklików.

Zaklików liczy obecnie ok. 3000 mieszkańców. Jest najdalej na północ wysuniętą częścią województwa podkarpackiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (należał do ziemi sandomierskiej, a następnie do ziemi lubelskiej).
Prawdopodobnie już w XV wieku na terenie Zaklikowa powstał drewniano-kamienny rynkowy zamek rycerski. Sama miejscowość została jednak założona na tzw. surowym korzeniu, jako miasto na prawie magdeburskim (na podstawie przywileju wydanego 9 kwietnia 1565 roku przez króla Zygmunta Augusta).
Miejscowość straciła prawa miejskie w ramach represji po upadku powstania styczniowego (w dniu 13 czerwca 1869 roku).

Zaklików do tej pory zachował swój małomiasteczkowy układ urbanistyczny z rynkiem w centrum i siecią uliczek. Znaleźć tam ponadto można wiele interesujących turystycznie miejsc charakterystycznych dla tego rodzaju miejscowości (m.in. kirkut, budynki sakralne).
[mappress mapid=”31″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.