Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Jazzpospolita w Krakowie
Wydarzenia

Jazzpospolita w Krakowie

Jazzpospolita w Krakowie20 listopada 2013 roku w Magazynie Kultury w Krakowie wystąpi Jazzpospolita. Solidna dawka nu-jazzu i muzyki elektronicznej gwarantowana.
Malopolska24 przyjęła patronat nad tym wydarzeniem.

Początki Jazzpospolitej sięgają roku 2008, kiedy Wojtek Oleksiak i Stefan Nowakowski postanowili wspólne jamowanie zamienić w zespół. Na początku 2009 dołączyli Michał Załęski i Michał Przerwa-Tetmajer i w tym składzie grupa wydała swoją pierwszą płytę EP (a ang. Extended Play). EPka otrzymała dobre recenzje i została ciepło przyjęta przez publiczność, co zaowocowało kilkunastoma koncertami klubowymi, a Jazzpospolita zyskała miano jednego z ciekawszych młodych zespołów bez wydanej płyty. W 2010 roku, dzięki kontraktowi z poznańską oficyną Ampersand wydali pierwszy długogrający album „Almost Splendid”. Fuzja nu-jazzu, elektroniki i zmysłu melodycznego pozwoliła dotrzeć do wrażliwości zarówno miłośników tradycji jazzowej, jak i fanów z kręgów indie, post-rocka czy po prostu ambitnego popu. Drugi album pt. „Impulse” pokazał inne oblicze zespołu – znacznie bardziej rozimprowizowane, niespokojne i psychodeliczne. Zamysłem było oddanie na płycie tego, co dzieje się podczas koncertów Jazzpospolitej. Mimo zmiany estetyki druga płyta również została bardzo przychylnie oceniona zarówno przez fanów, jak i recenzentów.

Od chwili debiutu zespół znajdował się w niemal nieustającej trasie koncertowej. Jazzpospolita zagrała ok. 150 koncertów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Rosji, Bułgarii i Rumunii, występując m.in. na festiwalach Open’er, Męskie Granie 2011 i 2012, London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Garana Jazz Festival, Kaliningrad City Jazz. Uznanie dla występów Jazzpospolitej na żywo wyraziła redakcja 3 Programu Polskiego Radia, nazywając zespół odkryciem koncertowym roku 2011.

Zakończywszy trwającą niemal pół roku trasę „Impulse”, muzycy postanowili oddać swoje kompozycje w ręce zaprzyjaźnionych i cenionych przez nich producentów. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie jak utwory Jazzpospolitej zabrzmią przepuszczone przez pomysłowość i wrażliwość innych twórców. EP „RePolished Jazz” miała swoją e-premierę 9 listopada 2012, a zespół ruszył w kolejną trasę koncertową.

W 2013 roku stało się to, na co fani Jazzpospolitej czekali od dawna – dzięki współpracy z wytwórnią Audiocave wszystkie dotychczasowe albumy zostały wydane na płytach winylowych. W dodatku, płyta RePolished Jazz została w tej wersji wzbogacona o remiks utworu „Nigdy nie pada na górnym Mokotowie” (produkowany przez Bueno Bros), którego nie usłyszycie nigdzie indziej.

Koncert Jazzpospolita
20 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Klub Kolanko No 6, ul. Józefa 17, Kraków.
Wstęp 20 złotych.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Magazyn Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.