Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Rupicapra rupicapra kozice w Tatrach
Natura Tatry

Populacja kozic w Tatrach największa od 50 lat

Rupicapra rupicapra kozice w Tatrach963 kozice żyją w Tatrach – wykazało wiosenne liczenie tych chronionych zwierząt. Taki wynik wskazuje, że populacja tatrzańskich kozic utrzymuje się na najwyższym poziomie od połowy lat 60. – ocenił we wtorek specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba z TPN.

„Po polskiej stronie gór doliczyliśmy się 273 kozic. Cieszy nas szczególnie duży przychówek młodych koźląt, których mamy 168, z czego po polskiej stronie 58” – powiedział Zięba. Dodał, że podczas tegorocznej akcji liczenia kozic panowała upalna pogoda. „Akcję wspólnie ze Słowakami przeprowadziliśmy w ubiegły wtorek. Rozpoczęliśmy liczenie o godzinie 4 rano. W miarę upływu dnia upał dawał się we znaki zarówno przyrodnikom, jak i kozicom, które niechętnie wychodziły na otwarte pola, a raczej chroniły się przed słońcem pod skałami lub na płatach śniegu, co czasem utrudniało zadanie liczącym” – podsumował.

Podczas ubiegłorocznego, wiosennego liczenia przyrodnicy doliczyli się w całych Tatrach 950 kozic, a podczas weryfikującej jesiennej akcji naliczono rekordową w historii monitoringu tych zwierząt liczbę, 1096 kozic. Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i – weryfikujące liczenie – jesienią. Organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Licząc kozice, przyrodnicy wędrują od górnej granicy lasu w kierunku głównej grani Tatr, gdzie spotkają się ze Słowakami. Obszar liczenia kozic w polskiej części gór jest podzielony na 35 rejonów obserwacyjnych. Każdy zespół, który liczy zwierzęta, posiada mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Każdy z obserwatorów notuje liczbę napotkanych kozic, określa miejsce i godzinę, co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.

Jak wyjaśnił Zięba, liczba kozic w Tatrach podlega dużym wahaniom. W 1964 roku odnotowano nieco ponad tysiąc kozic, a drastyczny spadek pogłowia tych zwierząt nastąpił na przełomie tysiącleci, kiedy w całych Tatrach odnotowano tylko 241 osobników. Ponowny gwałtowny wzrost pogłowia kozic nastąpił w 2007 roku, kiedy w Tatarach naliczono prawie 550 sztuk i liczba ta co roku wzrasta.

Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te zwierzęta.

Kozice żyją w niewielkich stadach zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę; na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Foto: Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.