Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Święty Krzyż
Historia Zamki, dwory, pałace

Odkrycia archeologów na Świętym Krzyżu

Święty KrzyżDziewięć pochówków świętokrzyskich benedyktynów oraz pozostałości pieca – hypokaustum, który mógł służyć do ogrzewania klasztoru z XV w. odkryli archeolodzy badający średniowieczne krużganki na Świętym Krzyżu (województwo świętokrzyskie).

„Ciekawostką jest fakt, że mamy tam pierwsze pochówki w trumnach. Oczywiście po nich pozostały jedynie ślady w postaci gwoździ. W przeciwieństwie do drewna dobrze zachowały się kości” – powiedział archeolog kierujący badaniami na Świętym Krzyżu dr Czesław Hadamik.

Innym znaleziskiem pod północnym krużgankiem są pozostałości pieca.
„Podejrzewamy, że mogło to być hypokaustum, czyli piec będący częścią systemu ogrzewania klasztoru”
– powiedział dr Hadamik. Podobne rozwiązania były odkrywane w innych klasztorach. „W klasztorze brygidek w Rewalu odkryto dziewięć takich pieców, był to zatem system bardzo popularny w późnym średniowieczu, zanim jeszcze zaczęto stosować piece kaflowe”– wyjaśnił uczony. Według naukowców piec powstał w tym samym okresie co krużganki, czyli w latach 1450-1460.

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku. Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. W czasach przedrozbiorowych, świętokrzyskie sanktuarium było celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat trzydziestych XX wieku, gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia oblatów.

Artykuł pochodzi z serwisu PAP-Nauka w Polsce
Foto: Paweł Cieśla, Wikipedia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.