Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kultura Ludzie Wydarzenia

Galicyjski architekt

Nazywany „galicyjskim Gaudim”, jest jednym z najważniejszych twórców polskiej architektury przełomu XIX i XX wieku. Powszechnie zaliczany do nurtu eklektycznego ze swoją niebywałą „estetyką malowniczości”. Obdarzony wielką fantazją stworzył własny, oryginalny język pełen swobody w tworzeniu układów przestrzennych.
14 grudnia 2012 roku w Hali Głównej PTG Sokół przy ulicy Piłsudskiego 27 w Krakowie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego zatytułowanego „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce”. Film poświęcony jest twórczości jednego z najbardziej utalentowanych polskich architektów.

Wczesna faza twórczości Teodora Talowskiego (1857 – 1910) to okres kiedy powstały najbardziej znane a zarazem najbardziej oryginalne jego dzieła – krakowskie kamienice. Uznawane są one za „kwintesencję talowszczyzny”. Architekt miał nietypowe podejście do materiału z jakiego wykonywano budynki jego projektu. Wszystkie detale były odkuwane z kamienia (podczas gdy normalnie stosowano seryjne odlewy), stosował też specjalnie wyrabianą nieregularną, niby rozbiórkową cegłę (ciemną, z ceramicznymi guzami), produkowaną we własnej cegielni, według własnej receptury, którą zabrał do grobu.

Zmarł we Lwowie 1 maja 1910 roku gdy powstawało jego największe dzieło – kościół św. Elżbiety. Przewieziony pociągiem ze Lwowa do Krakowa został pochowany w grobowcu własnego projektu na krakowskich Rakowicach.

Organizator: Stowarzyszenie „U siebie – At home”. Materiał zrealizowany zgodnie ze scenariuszem Katarzyny Kotuli i Tadeusza Bystrzaka jest pierwszą filmową opowieścią o Teodorze Talowskim. Śladami architekta podąża Tadeusz Bystrzak – krakowski artysta, wielki pasjonat twórczości Talowskiego.

1 KOMENTARZ

  1. Szanowny Panie. Widziałam Pański film w TV Kraków. W Tarnowie są dwa budynki zrealizowane wg jego pomysłu. Jeden to tzw Koci Zamek na skrzyżowaniu ulic Batorego i Nowego Światu. Drugi to narożna kamienica, róg ulicy Krakowskiej i Krasińskiego. Pozdrawiam. Film jak i jego bohater niezwykły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.