Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Wybierz kto przewinie świat do przodu

Świat za 100, 1000, 10 000 lat? Jaki będzie? Jacy my będziemy? Takie pytanie zapewne stawiał sobie Stanisław Lem pisząc „Solaris” albo Philip K. Dick tworząc „Raport mniejszości”. Z podobnymi pytaniami zmierzyli się również uczestnicy konkursu „Futuroanuta”

Udostępnij

Do konkursu organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU) wpłynęło 130 prac. „Z tego zbioru organizatorzy wybrali 34, które najlepiej spełniały kryteria konkursu: były pomysłowe i oryginalne, charakteryzowały się spójną i konsekwentnie prowadzoną akcją, były poprawne językowo, posiadały wyraziste odniesienia do wiedzy naukowej oraz oczywiście „dobrze się je czytało”, czyli mówiąc formalnie miały potencjał literacki” – informują organizatorzy konkursu.

Teraz ulubione teksty wybiorą internauci. Głosy można oddawać do 2 kwietnia za pomocą strony: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl, gdzie udostępnione są w całości wszystkie teksty finałowe. Dla głosujących organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci książek z wydrukowanymi tekstami futuronautycznymi. Autor zwycięskiego tekstu otrzyma 2 tysiące złotych i tytuł Futuronauty. Równocześnie prace rozpoczęło jury konkursowe – Jacek Dukaj, prof. Jerzy Jarzębski oraz Sławomir Zagórski. Jury wybierze tekst, którego autor otrzyma nagrodę główną w wysokości 7 tysięcy złotych.

„Teksty finałowe prezentują całe spektrum twórczości pisarskiej. Poczynając od eseju popularnonaukowego po cyberpunk, od humoru po depresyjne wizje i melancholię, od opowiadań iskrzących się dialogami po wciągające narracje głównych bohaterów” – informuje Bożena Podgórni z CITTRU. Autorów inspirują rozmaite zagadnienia. „Pojawiają się popularne wątki związane z rozwojem sztucznej inteligencji, bioniką, dominacją przemysłowych korporacji lub zachłyśnięciem się wirtualną rzeczywistością, ale towarzyszą im także rzadziej eksplorowane obszary: świadomość roślin, spiski w przyszłości, świat jednego języka lub testowanie ekosystemów” – podkreśla Podgórni.

Celem konkursu organizowanego przez CITTRU jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka może być frapująca, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji. By wziąć udział w konkursie wystarczyło w tekście, o rozmiarze nie większym niż osiem tysięcy znaków, zamieścić ciekawą prognozę opartą o naukową wiedzę. Organizatorzy podkreślali, że nie ma tematów mniej ważnych i oprócz nagrody głównej i nagrody internautów ustanowili specjalne nagrody za tekst futurystyczno-humanistyczny i tekst ogólnie traktujący o rozwoju nauki.

Wszystkie teksty zakwalifikowane do fazy finałowej ukażą się w specjalnym wydawnictwie przygotowywanym przez CITTRU. Ostateczne wyniki konkursu poznamy w pierwszej połowie kwietnia, zaś wręczenie nagród będzie miało miejsce 17 kwietnia, podczas gali otwierającej krakowskie Forum Nowej Nauki.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.