Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Od Redakcji Wydarzenia

Odzyskanie niepodległości okiem Monitora Polskiego z 12 listopada 1918

11 listopada to najważniejszy dzień na mapie polskich świąt państwowych. 94 lata temu nasz kraj odzyskał niepodległość, odradzając się jako państwo nowoczesne.
Postanowiliśmy sprawdzić jak ten dzień został zrelacjonowany przez Monitor Polski. Nie widzieliśmy wielkiego nagłówka: „Polska odzyskała niepodległość!”. Znaleźliśmy opisy świadczące o niepewności, doniesienia z frontów, odezwy Rady Regencyjnej oraz odezwy zachowania spokoju.

Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło jednego dnia. To był długotrwały i żmudny proces, który przyniósł doskonałe rezultaty dzięki wieloletniej „pracy u podstaw”, aktywności obywatelskiej oraz, co oczywiste, korzystnej koniunkturze politycznej.
Historycy wskazują wiele dat, które mogą być potraktowane jako daty odrodzenia się państwa polskiego: 14 stycznia 1917 (rozpoczęcie działalności Tymczasowej Rady Stanu), 12 września 1917 (przejęcie obowiązków głowy państwa przez Radę Regencyjną), 7 października 1918 (ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną), 23 października 1918 (powołanie rządu Józefa Świeżyńskiego), 6 na 7 listopada 1918 (powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele), 12 listopada 1918 (Rada Regencyjna powierza Józefowi Piłsudskiemu misję stworzenia rządu narodowego), 14 listopada 1918 (rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie zwierzchniej władzy państwowej w ręce Józefa Piłsudskiego). Taką listę kamieni milowych na drodze do formalnego odzyskania niepodległości można ciągnąć niemalże w nieskończoność.

11 listopada został wybrany arbitralnie jako dzień odrodzenia się Rzeczypospolitej. Największą wartością tego dnia jest nauka o tym, jak działać wspólnie, w interesie rzeczy wspólnych. Uszanujmy ten dzień.

[split_gallery show=’1-4′]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.