Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Święto Niepodległości

Biało - czerwona

Dziś dziewięćdziesiąta druga rocznica odzyskania niepodległości. Dzień wolny od pracy, a może coś więcej?
Czy Święto Niepodległości jest nam jeszcze potrzebne? Jeśli tak, to jak je obchodzić? O czym powinno nam przypominać?


Niepodległość nie jest czymś co nam się ot tak „należy”. Na świecie jest wiele narodów, które mają długą historię, wspaniałą kulturę, zdolnych naukowców, dowódców oraz biznesmenów. Nie są jednym słowem w niczym gorsze od nas, a niepodległości nie posiadają. Niezależność, niepodległość to nie jest nic oczywistego, to coś, co trzeba wywalczyć (niekoniecznie mieczem), docenić i chronić. W związku z tym jej święto wydaje się być niezłą okazją do przypomnienia, że możliwość posiadania własnego państwa nie przyszła sama i konieczna jest stała troska o utrzymanie tego co udało się wypracować naszym przodkom.

11 listopada w Andrychowie

Oficjalne akademie, przemówienia, apele, zebrania to wszystko jest zrozumiałą „jazdą obowiązkową”. Warto jednak zostawić miejsce na spotkanie z historią żywą, przemawiającą do odbiorcy. Najlepiej taką, która wciąga w interakcje. Fenomenem ostatnich lat, są grupy rekonstrukcyjne odtwarzające różnego rodzaju wydarzenia z praktycznie wszystkich epok historycznych (od scen z życia dworu po sceny batalistyczne). Szczególnym rodzajem takich grup, są kluby jeździeckie zaangażowane w podtrzymywanie tradycji kawaleryjskich. Ich obecność zdecydowanie ubarwia uroczystości. Niestety, istnieje ryzyko sprowadzenia takich obchodów do poziomu widowiska dla ludu, jarmarku karmiącego kiepskie gusty. Trzeba pamiętać więc o elemencie edukacyjnym. Wyjaśniać gruntownie kontekst historyczny i kulturowy tamtych czasów oraz zapewnić przestrzeń umożliwiająca dyskusję i wyciągnięcie wniosków z naszego dorobku historycznego.

 

Ułani Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich

Rocznica Odzyskania Niepodległości jest doskonałą okazją do poważnej rozmowy o naszym państwie, rozmowy, która powinna mieć miejsce nie tylko w mediach, ale też w naszych domach. Nie możemy ograniczyć obchodów Święta 11 listopada do pokazywania dzieciom koników, trzeba też im powiedzieć dlaczego te koniki tu przyjechały akurat dzisiaj.

1 KOMENTARZ

  1. Do tej pory Andrychów, andrychowianie i władze miasta nie zapominali o uroczystym obchodzeniu świąt państwowych. Czy będzie tak dalej? Czas pokaże.
    Ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o wydarzeniach i bohaterach tamtych dni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.