Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza liderem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej
Nauka i innowacyjna gospodarka

Uczelnie i szkoły w „Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej”

Akademia Górniczo-Hutnicza liderem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej
AGH liderem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Foto: Bastet78, Creative Commons.
Sześć najważniejszych krakowskich szkół wyższych będzie uczestniczyć w projekcie pilotażowym „Małopolskiej Chmury Edukacyjnej”, którego celem jest przekazywanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy i osiągnięć uczelni przy wykorzystaniu Internetu.
W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu. Wezmą w nim udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Liderem projektu jest AGH.

„Wierzę, że dzięki „Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej” w perspektywie kilku lat uda się stworzyć nowoczesny model nauczania” – ocenił marszałek województwa Marek Sowa. Według władz regionu o wadze tego przedsięwzięcia świadczy zainteresowanie szkół, które chcą do niego przystąpić. Akces do programu zgłosiło 15 samorządów: gmin i powiatów prowadzących szkoły w całym regionie. „Małopolska Chmura Edukacyjna” zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegająca na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Zdaniem przedstawicieli projektu pilotażowego, który będzie realizowany w latach w latach 2013-2015, przyczyni się on do podniesienia poziomu nauczania, a uczniowie będą mieli kontakt z nauką, będą mogli rozwinąć logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole oraz rozwinąć najważniejsze kompetencje. „Chmura” ma też zachęcić uczniów do podejmowania kierunków studiów zgodnych ze specjalizacjami określonymi w strategii Małopolski oraz wyrównywać dostęp do wiedzy i nauki w całym regionie. W ramach projektu powstanie platforma multimedialna, która umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

W ocenie przedstawicieli uczelni, dzięki współpracy ze szkołami będą one mogły skuteczniej wyławiać wśród uczniów talenty i osoby z pasją naukową.

Projekt „Małopolska Chmura Edukacyjna” jest jedynym z najważniejszych projektów wpisanych do Programu Strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy. Docelowo program obejmie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce i będzie realizowany do 2020 roku. Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 6,45 mln zł.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.