Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Trzeci Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Trzeci Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

Trzeci Interaktywny Piknik Wiedzy w RzeszowieDoświadczenia z ciekłym azotem, tajemnice starożytnego Egiptu, szczątki pradawnych zwierząt – to niektóre atrakcje Dnia Odkrywców, czyli 3. Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbędzie się 2 czerwca w Rzeszowie.

Udostępnij

Podczas Pikniku ponad 40 ekip animatorów z całej Polski zademonstruje pokazy naukowe, wciągające warsztaty i mnóstwo interaktywnych eksponatów. Na corocznym rzeszowskim święcie nauki nie zabraknie wyładowań elektrycznych, modeli samolotów i silników lotniczych oraz doświadczeń z ciekłym azotem. Przez siedem godzin na mapie Rzeszowa pojawią się nowe, tymczasowe adresy: Aleja Gwiazd, Park Techniki, Kraina Robotów, Aleja Cywilizacji, Strefa Nauki i Edukostrada.
Klasyczna fizyka i chemia, doświadczenia z ciekłym azotem, mechaniką czy też wysokimi napięciami, ekspozycje dotyczące konstrukcji i technologii stosowanych w lotnictwie i energetyce – te obszary wiedzy rozmieszczone zostaną odpowiednio w Strefie Nauki i Parku Techniki. W Krainie Robotów oraz Alei Gwiazd będzie można oglądać przestrzenie kosmosu. Ekspozycje i wydarzenia zlokalizowane w Alei Cywilizacji ukażą historię i kulturę od starożytnego Egiptu począwszy po czasy współczesne. Swoje miejsce znajdzie także historia naturalna w postaci ekspozycji skamieniałości pradawnych władców Ziemi, gdy ludzkości jeszcze na niej nie było. W Alei Gwiazd zostanie zbudowana Kosmiczna Wioska. W pięciu namiotach prezentować się będą ekipy mające wkład w rozwój technologii kosmicznych w Polsce lub działające na rzecz wejścia Polski w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Trzeci Interaktywny Piknik Wiedzy w RzeszowieMarcin Mazur, prezes Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego, a także laureat konkursu Popularyzator Nauki PAP zapewnił, że każdy kto tego dnia odwiedzi stanowiska w Alei Gwiazd, będzie mógł zobaczyć i zrozumieć zasady działania rakiety (pomoże w tym Polskie Towarzystwo Rakietowe) i zapoznać się z sukcesami polskich drużyn w konkursach łazików marsjańskich (o to zadba Mars Society Polska). Dzięki zaangażowaniu Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaprezentowane zostaną makiety pierwszego polskiego sztucznego satelity PW-Sat, oraz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL LEM. Będzie również możliwość poznania budowy gondoli balonu stratosferycznego (Sekcja Inżynierii Kosmicznej koła naukowego automatyków „Integra”) oraz zapoznania się prawdziwie nieziemską materią jaką są meteoryty (PASAA). „Wspólnie z pozostałymi organizacjami i instytutami tworzącymi Kosmiczną Wioskę, chcemy promować astronautykę i astronomię wśród szerokiego kręgu odbiorców, by umożliwić zrozumienie iż gałąź nauki i gospodarki jaką jest przemysł kosmiczny to dziedzina z której się korzysta, nie na którą się łoży” – mówi Marcin Mazur. Jak zaznaczył, Kosmiczną Wioskę stanowić będzie ponad tuzin osób, które mają spore doświadczenie jeśli chodzi o kwestie związane z technologiami kosmicznymi, a także z ich promocją. „Nieroztropnością byłoby nie wykorzystać tego spotkania do dyskusji. Zrodziła się myśl, by poszerzyć owe spotkanie także o liderów organizacji, które nie będą prezentować się w Kosmicznej Wiosce podczas Pikniku. Tak powstał pomysł zorganizowania spotkania pod nazwą Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Kosmicznego w Polsce” – dodał prezes PASAA. Oprócz uczestników Kosmicznej Wioski, do wspólnych dyskusji, które odbywać będą się 1 i 2 czerwca, dołączą inni przedstawiciele sektora astronautycznego w Polsce. Będą to między innymi osoby związane z serwisem Kosmonauta.net, czy z Konsultacjami Społecznymi „Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce”. Kolejnym obszarem będzie Edukostrada, czyli miejsce gdzie swoje ekspozycje, pokazy i warsztaty zaprezentują instytucje związane z edukacja interaktywną.

Piknik odbędzie się między godz. 11 a 18 w okolicy placu AK, pomiędzy al. Lubomirskich i ul. Szopena. Koordynatorem wydarzenia jest Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne (PASAA).

Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce. Zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia.

1 KOMENTARZ

  1. Ech, takie cos jest potrzebne zeby zrozumiec hcemie i fizykę, bo w szkołach nigdy zadnych doswiadczen nie ma… bo to zbyt niebezpieczne albo nie ma odczynników. zostaje albo youtube.com albo poczujchemie.pl zeby zobaczyc cos i ułatwić sobie rozumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.