Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

EduStradą w Rzeszowie

Instalacja modelu w prawdziwym tunelu areodynamicznym.
Układ maltański, koło Newtona, model Ziemi to niektóre z urządzeń, jakie znajdą się w witrynach sklepów i banków przy głównym deptaku Rzeszowa – ulicy 3-go Maja. Utworzą one miejski szlak nauki i techniki „EduStrada”. „Celem projektu jest przede wszystkim uatrakcyjnienie monotonii nieciekawych wystaw banków, zaklejanych mało interesującymi plakatami ofert finansowych czy sklepów, gdzie brakuje zachęcających ekspozycji, ale także uczenie poprzez zabawę i atrakcyjną formę prezentacji” – wyjaśnił Paweł Pasterz, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Każdy z zamontowanych eksponatów zilustruje praktycznie konkretne zagadnienie techniczne czy naukowe. Urządzenia są zautomatyzowane i wyposażone w odpowiednie czujniki, które umożliwią spacerowiczom uruchomienie ich zdalnie przez szybę. Szlak zostanie uruchomiony jeszcze przed świętami. Jako pierwsze w witrynach placówek przy deptaku zostaną pokazane proste urządzenia, ilustrujące znane zjawiska. Będzie to m.in. koło Newtona, za pomocą którego można zobaczyć, że tzw. światło białe w rzeczywistości składa się z kolorów tęczy; układ maltański pokazujący jak działa projektor filmowy, model Ziemi prezentujący jak powstaje elipsoida wskutek ruchu wirowego; model strumienia aerodynamicznego wyjaśniający, na jakiej zasadzie latają samoloty.

Oficjalna prezentacja urządzeń odbędzie się w przyszłym tygodniu w Polskim Radiu Rzeszów, na antenie którego prezentowane jest Radiolatorium – popularnonaukowa audycja „na żywo” wyjaśniająca w przystępny sposób trudne zagadnienia z pogranicza fizyki, chemii, matematyki, astronomii. Jeżeli pomysł witrynowego szlaku dydaktycznego spodoba się mieszkańcom, projekt zostanie rozbudowany.

Pomysłodawcą i głównym wykonawcą modeli jest Paweł Pasterz. To w jego pracowni, która zajmuje się budową różnych modeli i makiet, realizowane są projekty i urządzenia dydaktyczne, które znajdą się na „EduStradzie”. Paweł Pasterz to hobbysta, pasjonat, multikolekcjoner. Gromadzi kolekcje pamiątek kultury materialnej, związane z powojenną historią Polski oraz radio- tele- elektro- techniką. Z wykształcenia plastyk, architekt, z zawodu fotografik. Współorganizator wystaw w Rzeszowskim Muzeum Etnograficznym: „Magiczny Świat Bakelitu” i „Zabawki z Duszą”. Autor i gospodarz programu Radiolatorium w Polskim Radiu Rzeszów. Stworzył Dźwiękową Tablicę Mendelejewa dla osób niewidzących. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Interaktywnego Pikniku Naukowego „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie – największej imprezy popularyzującej naukę na Podkarpaciu. W najbliższej przyszłości chciałby utworzyć w Rzeszowie Centrum Nauki i Techniki TECHNPOLIS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.