W niedzielę 29 września po raz jedenasty w Polsce będzie obchodzony Światowy Dzień Serca. W wielu miastach w Polsce z tej okazji będzie można wykonać badania profilaktyczne i zbadać wiek swojego serca. Główne uroczystości odbędą się w tym roku w Lublinie. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Wśród społeczeństwa wciąż pokutuje błędne przekonanie, że głównymi chorób serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety dlatego przewodnim hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca jest profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci.
Organizatorzy akcji uważają, że propagowanie zdrowych zachowań w domu może pomóc zredukować choroby serca. W trakcie wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów, zarówno lekarzy jak i dietetyków, a także wykonać badania kontrolne. Chętni będą mogli sprawdzić swój poziom glukozy, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poddać się badaniu EKG oraz wstępnej diagnostyce okulistycznej pod kątem jaskry. W wielu miejscach Światowy Dzień Serca będzie miał formę pikniku edukacyjnego nie zabraknie więc atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz nadciśnienie tętnicze – to czynniki, które zwiększają ryzyko chorób serca. Cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do chorób krążenia. Nadciśnienie sprawia, że serce pracuje pod większym obciążeniem niż normalnie i jest to główny czynnik ryzyka zawału serca, a nadmiar cukru sprawia, że czujemy się zmęczeni i wyczerpani. Sercu nie sprzyja też palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres.
Schorzenia sercowo-naczyniowe są wciąż główną przyczyną śmierci. W 2010 r. były one powodem zgonów prawie 60 tys. Polaków i ponad 63 tys. Polek. Co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta umiera na serce przed 64. rokiem życia. Wedle statystyk ponad dwukrotnie więcej pacjentów choruje na niewydolność serca niż na nowotwory!