Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Młodzi będą rywalizować na słowa

OKK_banerW sobotę 28 września w Wadowicach odbędą się regionalne eliminacje do szesnastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Konkurs adresowany jest do młodzieży (13-20 lat) i jego celem jest pielęgnowanie języka polskiego oraz sztuki krasomówstwa.

Karta tarota -personifikacja retoryki jako królowej siedmiu sztuk wyzwolonych. Foto: Wikipedia
Karta tarota -personifikacja retoryki jako królowej siedmiu sztuk wyzwolonych. Foto: Wikipedia

„Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.”
(William Szekspir)

Zadaniem uczestników jest wygłoszenie krótkiego przemówienia, nawiązującego do cytatu Prymasa Polski, Kardynała Augusta Hlonda: „Wolno swój naród więcej kochać, nie wolno nikogo nienawidzić”. Jury oceniać będzie wartość merytoryczną wystąpienia, w tym samodzielność sądów mówcy, język, styl, kompozycję mowy a także sposób przekazu. Przemówienia powinny być wygłoszone z pamięci i nie mogą przekroczyć 5 minut. Wsparciem dla krasomówców będą warsztaty, pomagające zapoznać się ze sztuką prezentacji w japońskiej metody Pecha Kucha, czyli 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy.

Zwycięzca eliminacji weźmie udział w ogólnopolskim finale konkursu w Katowicach, który odbędzie się w Sali Głównej Sejmu Śląskiego już 4 października. Nagrodą główną jest wyjazd do Brukseli na zaproszenie Profesora Jerzego Buzka, który będzie gościem finałowych zmagań.

Retoryka – krasomówstwo, sztuka wymowy, umiejętność opisania swojego punktu widzenia i przekonywania słuchaczy do swoich racji, czyli sztuka perswazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...