Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia

Średniowieczne chaty z Lublina

Wybrane narzędzia krzemienne odkryte w trakcie wcześniejszych badań w Sławnie (Lublin). Foto: Stanisław Petrykowski, dzięki uprzejmości Archeowieści.
Wybrane narzędzia krzemienne odkryte w trakcie wcześniejszych badań w Sławnie (Lublin). Foto: Stanisław Petrykowski, dzięki uprzejmości Archeowieści.
Pozostałości sześciu chatach z IX w. odsłonili archeolodzy w Lublinie podczas badań związanych z budową nowego odcinka drogi – poinformował „Kurier Lubelski”.

„Podobnych osad nie odkryto do tej pory na Lubelszczyźnie wiele. Osady ze wzgórz Czwartek i Żmigród były nieco starsze” – powiedział „Kurierowi” archeolog Michał Kubera. Odkryte w dzielnicy Sławino średniowieczne budynki były półziemiankami o wymiarach 4 na 5 metrów albo 3 na 4 metry. Tak więc mieszkańcy mieli do dyspozycji najwyżej 20 m kw powierzchni. W północno-wschodnim rogu chat były paleniska o czym świadczą znalezione ślady.

W jednej z chat archeolodzy znaleźli pozostałości sauny w postaci stosu otoczaków pokrytych osadem z węgla drzewnego. Badacze natrafili też na głęboką na trzy metry jamę zasobową, w której wnętrzu były kości zwierząt i fragmenty naczyń. Przy jednym z mniejszych obiektów o nieznanych przeznaczeniu badacze natrafili też na pochówek psa bądź wilka.

Odkryte chaty bynajmniej nie są najstarszymi budynkami mieszkalnymi w Sławinie. Niedawno archeolodzy odkopali tam pozostałości osady mającej aż 5800 lat.

Artykuł i zdjęcia pochodzą z portalu Archeowieści. Więcej informacji i galeria zdjęć w Kurierze Lubelskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code