Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

I Kompania Kadrowa
Historia Turystyka

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej

I Kompania Kadrowa
Pierwsza Kompania Kadrowa – pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.
W województwie małopolskim powstał Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Na jego trasie znalazły się między innymi forty Twierdzy Kraków, muzea oraz liczne cmentarze wojenne. W niektórych miejscach można zobaczyć ocalałe ślady okopów i innych umocnień polowych, a także obiekty wojskowe, takie jak dawne koszary, siedziby sztabów walczących armii czy szpitale wojskowe.

Szlak wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Wędrówkę po nim najlepiej rozpocząć w Krakowie, albowiem to stąd wyruszyła I Kompania Kadrowa. Twierdza Kraków, która odegrała ważną rolę w bitwach stoczonych pod koniec 1914 r. na północ i na południe od stolicy Małopolski, do dziś zadziwia rozmachem założenia. Z kolei w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego można podziwiać autentyczne samoloty bojowe z czasów I wojny światowej. Trasy szlaku wiodą na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie walki toczyły się w listopadzie 1914 r., a następnie zawracają na południe i prowadzą do Gorlic, gdzie na początku maja 1915 r. rozegrała się jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. Doprowadziła ona do przełamania frontu i ostatecznie do wyparcia armii carskich z Galicji. W Tarnowie można zobaczyć dawne koszary czy szpital garnizonowy. W czasie wojny miasto to było siedzibą garnizonu austro-węgierskiego, a później stało się zapleczem dla atakującej Galicję Zachodnią armii rosyjskiej. Świadectwem zmagań wojennych są także liczne nekropolie rozsiane po niewielkich miejscowościach.

cmentarz wojenny w Łużnej
Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej na wzgórzu Pustki. Największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Foto: Marek Widurek
Odnalezienie wielu miejsc na szlaku, takich jak ślady dawnych umocnień, nie jest proste. Nie ma się jednak czemu dziwić. Już rok po walkach miał z tym kłopot węgierski pisarz Ferenc Molnár, korespondent wojenny z frontu wschodniego.

W ramach projektu powstała także aplikacja mobilna „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”. Obiekty na trasie urozmaicono zdjęciami (także archiwalnymi), a całość uzupełniono ciekawymi artykułami na temat przedwojennej Małopolski, historii wybuchu Wielkiej Wojny, a także na temat życia codziennego żołnierzy, lotnictwa, architektury cmentarnej oraz Legionów Józefa Piłsudskiego.

Szlak powstał w celu upamiętnienia wydarzeń, które przed wiekiem kształtowały znany nam dzisiaj świat. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wparciu finansowemu z funduszy unijnych. To dopiero pierwszy etap tego projektu realizowanego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Docelowo projekt zakłada budowę ponadregionalnego szlaku turystycznego po najciekawszych miejscach związanych z historia I Wojny Światowej w Małopolsce.

Więcej informacji o szlaku na stronie internetowej www.visitmalopolska.pl/szlakpierwszejwojny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...