Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

cmentarzysko w Kokotowie Małopolska
Historia

Cmentarzysko w Kokotowie opublikowane

cmentarzysko w Kokotowie MałopolskaKolejne z wielu cmentarzysk odkrytych podczas badań autostradowych doczekało się publikacji. W małopolskim Kokotowie archeolodzy znaleźli ponad 200 grobów kultury łużyckiej.

Na pierwsze ślady cmentarzyska archeolodzy natrafili w 2004 r. podczas badań w okolicach Wieliczki związanych z budową autostrady A4. Położone w północnej części wsi Kokotów pozostałości były na tyle ciekawe, że konieczne okazały się wykopaliska. Rozpoczęli je we wrześniu 2005 roku archeolodzy z Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad, Sp. Jawna (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński) pod kierunkiem dr. Andrzeja Matogi i pracowali do połowy 2007 roku.

cmentarzysko w Kokotowie MałopolskaEfektem badań było odkrycie na terenie o powierzchni 216 arów 229 grobów kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza i 22 obiektów związane z funkcjonowaniem nekropoli. Archeolodzy znaleźli także 59 innych obiektów, w zdecydowanej większości osadowych (mieszkalnych, gospodarczych czy produkcyjnych), pochodzących z pradziejów, średniowiecza i czasów nowożytnych.

cmentarzysko w Kokotowie MałopolskaW tym roku Muzeum Archeologiczne w Krakowie, w ramach grantu wydawniczego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (program: Dziedzictwo kulturowe – priorytet: Ochrona zabytków archeologicznych; nr umowy 3526/15/FPK/NID) przygotowało publikację „Cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza w Kokotowie (stanowisko 19), gm. Wieliczka”. Kierownikiem projektu był dr Andrzej Matoga.

Oprócz opracowania wyników wykopalisk na potrzeby publikacji przeprowadzono także badania antropologiczne (dr hab. Anita Szczepanek), analizy zabytków kościanych (mgr Danuta Makowicz-Poliszot) oraz analizę węgli drzewnych (dr Magdalena Moskal-del Hoyo).

Materiał pochodzi z serwisu Archeowiesci.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code