Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka

Studencki bolid wyścigowy

bolid agh
Bolid z AGH. Foto: M. Chudy, KSAF AGH.
13 czerwca 2013 roku w Krakowie odbyła się uroczysta prezentacja pierwszego w historii Akademii Górniczo-Hutnicznej bolidu wyścigowego, skonstruowanego przez studencki zespół AGH Racing.

Projekt budowy bolidu formuły studenckiej to efekt współpracy kół naukowych „Mechatronix” i „Zarządzanie”, tworzących wspólnie zespół AGH Racing. Pomysłodawcami budowy pojazdu była grupa entuzjastów motoryzacji z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, która na początku 2012 roku zainicjowała całe wydarzenie. Obecnie zespół liczy ponad 40 osób podzielonych na mniejsze grupy odpowiadające za poszczególne podzespoły bolidu i części składowe projektu.

Budowa bolidu trwała kilka miesięcy. Zespół otrzymał wsparcie finansowe i organizacyjne (garaż na terenie kampusu) władz AGH. Głównym celem AGH Racing jest udział w największych i najbardziej znanych zawodach formuły studenckiej na świecie. Pierwszym, prestiżowym sprawdzianem dla drużyny studentów AGH będzie lipcowa, 15. edycja konkursu „Formula SAE” na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, w którym udział weźmie 149 zespołów z całego świata (w tym tak znane uniwersytety jak Oxford, ETH Zurych czy liczne uczelnie z USA).

Bolid waży 240 kg i przyspiesza do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.