Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

plakat Wieliczka
Wydarzenia

Wieliczka otworzy drzwi

plakat Wieliczka18 listopada Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Zamku Żupnego i ekspozycji w kopalni. Bohaterem dnia będą prezentowane po raz pierwszy solniczki ze złoconego srebra (XVIII-XIX w.)

Na zamku będzie można zajrzeć do podręcznika górnictwa z XVIII wieku i poznać tajniki budowy urządzeń górniczych. Dla bardzo dociekliwych przygotowano prelekcję dotycząca zabezpieczania wyrobisk – rezerwatów górniczych, po to aby później podczas zwiedzania Muzeum w kopalni mogli oni zobaczyć efekty tych trudnych prac zabezpieczających.

Na miłośników geologii czekać będą wyjątkowe okazy wtórnych form krystalizacji halitu oraz pierwotnych skał solnych. Zwiedzający zobaczą również zachowany w bardzo dobrym stanie skarb groszy praskich pochodzących z XIV w. Natomiast miłośnicy sztuki powinni wybrać się na wystawę czasową „Koń w malarstwie polskim”, która przedstawia piękno i siłę tych niezwykłych zwierząt. Znalazły się tu dzieła znanych polskich malarzy XIX i XX wieku m.in.: Artura Grottgera, rodziny Kossaków (Juliusza, Wojciecha, Jerzego), Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Januarego Suchodolskiego, Tadeusza Rybkowskiego, Władysława Podkowińskiego, Jana Matejki, Józefa Brandta czy Czesława Wasilewskiego.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Na nich czekać będą gry, puzzle i zabawy przybliżające między innymi tematykę pracy koni w kopalni.

Zwiedzanie Muzeum w kopalni wymaga wcześniejszej rezerwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.