Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Portret Ludwika Rydygiera z asystentami
Wydarzenia

Portrety profesorskie Leona Wyczółkowskiego

Portret Ludwika Rydygiera z asystentami
Portret Ludwika Rydygiera z asystentami. Autor: Leon Wyczółkowski (1852-1936)

10 portretów profesorów UJ, namalowanych przez Leona Wyczółkowskiego, a także publikacje i pamiątki po profesorach znalazły się na otwartej w piątek ekspozycji w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Oprócz oryginalnych obrazów na wystawie „Pyszne młodopolskie głowy. Portrety profesorskie Leona Wyczółkowskiego” są też reprodukcje dzieł Wyczółkowskiego, podpisującego się Wyczół, oraz jego autentyczny autoportret. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 160. urodzin artysty. Czynna będzie do końca roku.

Jak mówi jedna z kuratorek wystawy, Joanna Ślaga, znanych jest 27 portretów uczonych ze środowisk uniwersyteckich autorstwa Wyczółkowskiego. Na wystawie są prezentowane najciekawsze z nich, m.in.: obrazy uczonych z atrybutami ich profesji. „Są to wizerunki o złożonej ikonografii; nie tylko pokazują postać, ale także opowiadają o jej pracy, dokonaniach i zainteresowaniach, stąd wystawę wzbogaca sprzęt medyczny używany przez lekarzy ponad sto lat temu, m.in. przyborniki sekcyjne, piła amputacyjna, zestaw nici chirurgicznych” – zaznaczyła kuratorka.

„Jednym z cenniejszych udostępnionych obrazów jest +Ludwik Rydygier z asystentami+ z 1897 r. Wyczół przedstawił słynnego lekarza w sali doświadczalnej kliniki. Doktor jest w kitlu chirurgicznym w otoczeniu sprzętu medycznego: sterylizatora i szklanych naczyń ze środkami odkażającymi” – powiedziała kuratorka ekspozycji. W muzeum znalazły się również unikatowe publikacje i pamiątki po profesorach. Na przykład w gablocie pod portretem Karola Estreichera jest oryginalny afisz zapowiadający premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a także lornetka należąca do bohatera obrazu.

Ekspozycji towarzyszy 7-minutowy film pt. „Czule o Wyczóle. Etiuda muzealna”. Odwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć go na specjalnie przygotowanym do tego ekranie uruchamianym za pomocą pilota. „Etiuda ma wprowadzić gości muzeum w XIX-wieczny nastrój. Bohaterami filmu są profesorowie UJ. Spotykają się oni na salonie, w którym śpiewa Helena Modrzejewska” – powiedziała Joanna Ślaga.

Leon Wyczółkowski (1852-1936) był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się m.in. pod okiem Wojciecha Gersona i Jana Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1934 r. – w Warszawie. Wyczółkowski zaliczany jest obok S. Wyspiańskiego i J. Malczewskiego do najwybitniejszych portrecistów Młodej Polski.Źródło: PAP – Nauka w Polsce.
Foto: Wikipedia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.