Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Święto Niepodległości w Krakowie – reportaż

11 listopada 2012 roku Małopolska i Kraków obchodziły 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami uroczystości byli Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Obchody rozpoczęła o godzinie 10.00 msza święta w katedrze wawelskiej. Liturgii przewodniczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Po uroczystej mszy spod Katedry Wawelskiej ruszył patriotyczny pochód, który przeszedł na plac Ojca Adama Studzińskiego. Pod Krzyżem Katyńskim został złożony wieniec od Społeczności Krakowa i Małopolski. Następnie pochód przeszedł ulicą Grodzką przez Rynek Główny obok Bazyliki Mariackiej, ulicą Floriańską przez Bramę Floriańską obok Barbakanu, przed Grób Nieznanego Żołnierza.

[split_gallery show=’1-12′]

Około godz. 12.00, na Placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza zgodnie z ceremoniałem wojskowym nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego oraz uroczysta zmiana warty. Wręczone zostały również odznaczenia państwowe osobom zasłużonym z terenu województwa małopolskiego i akty nadania obywatelstwa polskiego przez Wojewodę Małopolskiego Jerzego Millera.

Odznaczeni

Za wybitne zasługi, dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich i propagowanie wartości patriotycznych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Pan Jerzy Krusenstern.

Za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz osób chorych i potrzebujących pomocy, za działalność charytatywną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Pan Stanisław Sitko.

Za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Pan Krzysztof Witkowski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Pan Tadeusz Piasecki.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Pan Andrzej Barański oraz Pani Elżbieta Koterba.

Za zasługi w działalności na rzecz dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Pan Marian Obst oraz Pani Krystyna Wierciak.

[split_gallery show=’13-33′]

Na mocy postanowienia Prezydenta RP obywatelstwo polskie z rąk wojewody małopolskiego otrzymało 50 osób, pochodzących m.in. z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Libii, Kazachstanu, Brazylii, Kolumbii i USA.

Tekst i zdjęcia: portal „Nowa Wieś w gminie Kęty”.

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego obchody w Warszawie nie wyglądały jak te w Krakowie? Czy musiało dojść do zadym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.