Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Vincent van Gogh, Słoneczniki
Nauka i innowacyjna gospodarka

Wizualizacje studentów UMCS

Vincent van Gogh, Słoneczniki
Analiza nastroju Vincenta van Gogha, przeprowadzona na podstawie jego listów, wykresy przedstawiające tematykę piosenek Toma Waitsa, czy chmury słów najczęściej występujących w wierszach Piotra Szmitkego to tylko kilka z praz studentów powstałych w ramach projektu „Wizualizacja sztuki”.

Młodzi badacze z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie próbowali też pokazać, czy temat samotności na obrazach amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera wiąże się z liczbą postaci, które pojawiają się na obrazach tego artysty, a także tworzyli wykresy ilustrujące rodzaj dzieł sztuki tworzonych przez Andy’ego Warhola. „Celem przedsięwzięcia miało być pokazanie nowych możliwości, jakie daje naukom humanistycznym wykorzystanie w badaniach nad sztuką i kulturą narzędzi cyfrowych i sieciowych aplikacji służących do wizualizowania danych” – zaznaczono na stronie internetowej „Wizualizacja sztuki”.

Na stronie projektu można przeczytać, że został on zainspirowany badaniami z pogranicza nauk humanistycznych i nowych mediów określanych jako humanistyka cyfrowa, analityka kulturowa lub kulturonomika. Zasadniczym założeniem prac była analiza dużych ilości danych kulturowych z użyciem metod z pogranicza badań statystycznych i jakościowych oraz oprogramowania komputerowego i aplikacji sieciowych. Wizualizacje danych wykorzystywane były jako element metody badawczej.

W ramach projektu powstawały również analizy popularności poszczególnych artystów i ich dzieł na przestrzeni dekad czy nawet wieków. Tworzono również interaktywne linie życia artystów, na których umieszczone zostały m.in. najważniejsze ich dzieła. Studenci o wybranych przez siebie artystach prowadzili też blogi. Grupy studentów wykorzystały do swoich analiz m.in. aplikacje do wizualizacji tekstu, trendów kulturowych czy innych danych. Studenci korzystali również z map, narzędzi do analiz formalnych i badania stylu artysty. Dopełnieniem były wizualizacje stworzone samodzielnie przez studentów.

Projekt powstał na zajęciach z przedmiotu „Multimedia” prowadzonych przez Radosława Bombę. Zajęcia zrealizowane zostały w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie na III roku studiów licencjackich i na I studiów magisterskich. Prace dostępne są na stronie: wizualizacjasztuki.umcs.lublin.pl

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.