Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kaskady w Rzykach koło Andrychowa
Małopolska malowana Natura

Kaskady prehistorii

Kaskady w Rzykach koło Andrychowa
Kaskady w Rzykach.

130 milionów lat temu na terenach, gdzie dzisiaj leży m.in. Beskid Mały były głębokie akweny wodne oddzielone od siebie płytkim strefami – kordylierami. W tych głębokich zbiornikach przez prawie 110 milionów lat powstawały osady, na przemian twarde piaskowce i kruche łupki (rzadko zlepieńce), warstwa po warstwie tworzył się flisz. 20 milionów lat temu, potężne ruchy pofałdowały i przemieściły te warstwy w pionie i poziomie. Tak powstawały masywy górskie.

Udostępnij

Dziś warstwy piaskowców i łupków możemy najczęściej oglądać w korytach rzek i potoków górskich. Czasem z niedowierzaniem patrzymy na skręcone, zwinięte w rurę, czasem obrócone pionowo warstwy piaskowca. Ten twardy materiał nawet teraz trudno poddaje się siłom natury. Trzeba było dziesiątek tysięcy lat, a może i więcej, aby Beskid Mały przybrał obecną postać, w której jest tyle miejsc dostarczających nam przeżyć estetycznych i duchowych. Jednym z nich są kaskady na Rzyczance (Wieprzówce) w Rzykach koło Andrychowa. Tworzą się one m. in. na krótkim odcinku pomiędzy mostami w Rzykach, u podnóża terasy wysokiej na 20 -25 m. Jej zbocza ilustruje przekrój warstw skalnych ułożonych prawie równolegle, o różnej grubości i twardości. Latem ściana terasy, porośnięta dostojnymi bukami, grabami z girlandami bluszczu pospolitego, stwarza niepowtarzalną atmosferę niczym z lasów tropikalnych. Zimą, spadająca z kaskad woda, delikatna mgiełka i ośnieżone gałązki drzew podświetlone porannymi promieniami słońca, przyciągają wzrok jadących na narty turystów. Warto w tym miejscu zwolnić, a nawet zatrzymać się, by nacieszyć się ich pięknem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .