Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Rezerwat Madahora
Beskid Mały Góry Małopolska malowana Natura

Jeden w Beskidzie Andrychowskim

Rezerwat Madahora

Rezerwat „Madahora” jest szczególny dla Beskidu Małego, obejmuje fragment drugiego, co do wysokości szczytu Łamana Skała (934 m n.p.m.). Pod ochroną znajdują się tu leśne piętra regla dolnego nawiązujące do górno-reglowych zespołów świerczyny karpackiej i kwaśnej buczyny. Dodatkowo las wzbogacony jest o wychodnie i złomy skalne, zbudowane z piaskowców istebniańskich oraz zlepieńców. Wychodnie sięgają do 10 m wysokości i widać na nich istnienie kilku ławic, pod którymi są dopiero piaskowce godulskie, tak charakterystyczne dla niższych terenów i dolin potoków.

Udostępnij

Wychodnia – skała, która wychodzi na powierzchnię ziemi.
Ławica – jednolita warstwa skalna widoczna na powierzchni występu skalnego.

Ponad stuletnie świerki, buki, jodły oraz mchy, porosty i trawy wraz z wychodniami tworzą tu charakterystyczny nastrój i atmosferę. Jest tu szczególne odczucie niepokoju, które daje dzika natura, przemijania i odradzania, bezwzględnej walki, młodego ze starym. Możemy poczuć się jak w obrazach Szyszkina czy Wyczółkowskiego. Kto kocha dzikość natury i chce jej bezpiecznie zasmakować, powinien to miejsce odwiedzić!


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .