Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Rupicapra rupicapra kozica w Tatrach
Natura Tatry

Wiemy ile kozic żyje w Tatrach

Rupicapra rupicapra kozica w TatrachPodsumowano jesienne liczenie kozic. 929 tych chronionych zwierząt żyje w całych Tatrach. Akcję przeprowadzono równocześnie po polskiej i słowackiej stronie gór.

Udostępnij

Jak poinformował dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński, wyniki liczenia są bardzo precyzyjne dzięki sprzyjającej, słonecznej pogodzie. Po polskiej stronie gór doliczono się 224 kozic, w tym 29 młodych, a po stronie słowackiej – 705 sztuk, w tym 70 młodych.
Podczas ubiegłorocznego, jesiennego liczenia kozic oszacowano ich liczebność na 841 sztuk. Liczba kozic w Tatrach w ostatnich latach systematycznie wzrasta.

Rupicapra rupicapra kozice w Tatrach„Przychówek wiosenny przetrwał lato. Jesteśmy spokojni o los naszych kozic, bo jest ich niemal tysiąc, a to oznacza duże zróżnicowanie genetyczne” – podsumował Skawiński.
Przyrodnicy twierdzą, że duża liczba kozic pozwala podczas rozmnażania się uniknąć krzyżowania genów blisko spokrewnionych ze sobą osobników, co często powodowało choroby genetyczne potomstwa.

Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i – weryfikujące liczenie – jesienią. Organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Przez dziesiątki lat zaobserwowano, że liczebność kozic w Tatrach podlega dużym wahaniom. Na przełomie 1999 i 2000 r. odnotowano w całych Tatrach zaledwie 270 kozic. Gwałtowny wzrost pogłowia kozic w Tatrach nastąpił w 2007 roku.

Rupicapra rupicapra kozice w TatrachKozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te piękne zwierzęta.

Kozice żyją w niewielkich stadach, zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę, na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce. Zdjęcia: Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.