Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015
Wydarzenia

XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015W dniach 16–17 oraz 23–24 maja 2015 roku odbędą się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Był sobie czas”. Uczestnicy wydarzenia, już po raz 17. będą mieli okazję zwiedzić intrygujące i nierzadko niedostępne na co dzień zabytki Małopolski.

Po miejscach tych oprowadzać będą przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Pokażą miejsca nieznane, warte uwagi ze względu na architekturę, otaczające je parki, ogrody, ale również fascynujące historie z nimi związane.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest czas – jedna z uniwersalnych kategorii miary otaczającego nas świata. Czas jest doświadczeniem powszechnym, łączy się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia, obrzędami, a także architekturą, stąd wielość kategorii jego postrzegania, rozmaite metody jego mierzenia. Podczas Dni Dziedzictwa w centrum zainteresowania znajdzie się czas historyczny zatrzymany w pokazywanych zabytkach.

W każdym z wybranych miejsc zastanowić się będzie można nad różnymi rodzajami czasu: słonecznym, astronomicznym, kalendarzowym, mierzonymi za pomocą gnomonów, zegarów, kalendarzy. Zwiedzający przyjrzą się rytmom przyrody oraz ludowemu kalendarzowi obrzędowemu. Z pewnością nie będzie to czas stracony :)

Na liście obiektów, które będzie można zwiedzić, znajdują się: Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, Collegium Maius w Krakowie, Dawne Obserwatorium Astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny w Krakowie, Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach, Kolonia robotnicza i fabryka Bata w Chełmku, Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, Zespół pałacowy w Książu Wielkim, Zespół zabudowań podworskich w Bobrku. Zabytki położone są na czterech trasach: dwóch krakowskich (zabytki dostępne w obydwa weekendy), zachodniej (zabytki dostępne 16–17 maja) i północnej (23–24 maja).
W programie XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, oprócz zwiedzania, znajdą się warsztaty, koncerty, spacery, wycieczki, wystawy. Część atrakcji została przygotowana z myślą o najmłodszych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Niektóre punkty programu będą wymagały rezerwacji miejsc. Więcej na stronie: dnidziedzictwa.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.