Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji „O!PLA” w rzeszowskim Muzeum Dobranocek

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji "O!PLA"W rzeszowskim Muzeum Dobranocek, tej wiosny odbędą się projekcie polskich animacji w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015.

Festiwal ten jest próbą odbudowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską – jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki filmowej.

Tematyka jest jak zawsze bardzo różna. Jedyne co łączy te filmy, to że są one z lat 2013 – 2015, i tak jak co roku – za sprawą kategorii – O!PLA prezentuje najbardziej kompletny przekrój polskiej animacji współczesnej. III edycja Festiwalu odbędzie się w 51 miejscowościach (47 miastach i 4 wsiach)!

W tym roku napłynęła rekordowa liczba aż 228 zgłoszeń! Po długiej selekcji, do Konkursu Głównego wybrane zostały 94 filmy, które zostaną wystawione na osąd ogólnopolskiej publiczności. Udział w konkursie wezmą najgłośniejsze tytuły 2014 roku: HIPOPOTAMY Piotra Dumały, ŁAŹNIA Tomka Duckiego i NIEBIESKI POKÓJ Tomasza Siwińskiego. To filmy, które zdobyły znaczną ilość nagród na całym świecie, i pojawiały się w zestawieniach najważniejszych krótkich animacji 2014.

Jedynymi jurorami konkursu podzielonego na 6 kategorii będą widzowie. To oni zdecydują, do kogo powędrują najważniejsze nagrody festiwalu – statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka (ufundowane przez firmę TISSOTOYS). Oprócz nich przyznawane będą Wyróżnienia oraz liczne nagrody pozaregulaminowe, m.in. zaproszenia poza selekcją do konkursów festiwali – ANIMOCJE, OPOLSKIE LAMY, STOPTRIK, czy regularna kinowa dystrybucja zapewniana przez SPECTATOR.

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA 2015
25 kwietnia, godz. 15.00 – Kategoria Studyjna
2 maja, godz. 15.00 – Kategoria Szkolna
9 maja, godz. 15.00 – Kategoria Off + Warsztat
16 maja, godz. 15.00 – Kategoria Wideoklip
23 maja, godz. 15.00 – Formanimy i Animowane fraszki
Muzeum Dobranocek
ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów
Tel. 17 748 36 51

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.